Sithpedi
Advertisement
Sithpedi
Diğer kullanımları için şuraya bakın: Star Wars: Bölüm I Gizli Tehlike (belirsizlik).
Gördüğünüz versiyon sayfanın tamamlanmış hâli değil veya gereğinden kısa ancak yapılacaklar listemizde ön sıralarda. Eğer bu şablon uzun süredir sayfadaysa veya sayfanın genişletilmesini istiyorsanız tartışma sayfasına not bırakınız.

"Her destanın bir başlangıcı vardır..."
―Reklam sloganı[3]

Star Wars: Bölüm I Gizli Tehlike, George Lucas tarafından yazılıp yönetilmiş, Rick McCallum tarafından üretilmiş ve başrollerinde Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Jake Lloyd ve Ian McDiarmid gibi oyuncuların bulunduğu bir 1999 yapımı filmdir. Star Wars ön üçlemesi ve bütün destanın kronolojik olarak ilk filmidir.

Gizli Tehlike sinemalarda 19 Mayıs 1999 tarihinde gösterime girdi ve on altı yıl önce yayınlanan Star Wars: Bölüm VI Jedi'ın Dönüşü'nden sonraki ilk Star Wars filmi oldu. Yayınlanma devasa medya kapsamı ve hayran beklentisiyle karşılandı. Hayranlar ve eleştirmenlerden gelen karışık eleştirilere rağmen enflasyon göz önüne alındığında film dünya çapında 924.3$ milyon gelir elde ederek en çok gişe yapan ikinci Star Wars filmi oldu. Eylül 2011'de Blu-ray'e ve 10 Şubat 2012'de 3B hâliyle tekrar vizyona girdi.

Film on beş yıllık Star Wars hikâye anlatıcılığının ön üçleme sırasında geçen bir karışımıydı. Filmin başarısı ön üçlemenin diğer iki yapımının ve Star Wars: Klon Savaşları filmi ile dizisinin yolunu açtı.

Açılış yazısı[]

Bölüm I

GİZLİ TEHLİKE

Galaktik Cumhuriyet kargaşayla
sarsılmıştır. Dış yıldız sistemlerine 
olan ticaret yolları vergilendirmeleri
uyuşmazlık içerisindedir.

Bu sorunu ölümcül savaş gemilerinden
oluşan bir ablukayla çözmeyi uman 
açgözlü Ticaret Federasyonu,
küçük Naboo gezegenine olan
tüm nakliyatları durdurmuştur.

Cumhuriyet Kongresi durmadan bu
ürkütücü olay zincirini tartışırken,
Yüce Şansölye galakside barışın ve
adaletin koruyucusu olan iki Jedi
Şövalyesi'ni anlaşmazlığı çözüme
kavuşturmaları için gizlice görevlendirir…

Hikâye özeti[]

"İçimde buna dair kötü bir his var."
"Ben hiçbir şey hissetmiyorum."
"Görev hakkında değil, Usta. Bu daha çok…başka bir yerde…anlaşılması zor bir şey."
―Obi-Wan Kenobi, Qui-Gon Jinn'e — (ses) Dinle (dosya bilgisi)[kaynak]
Dioxis

Qui-Gon ve Obi-Wan, Ticaret Federasyonu sancak gemisinden savaşarak kaçmaya hazırlanıyorlar.

Star Wars: Bölüm IV Yeni Bir Umut'daki olaylardan otuz iki yıl önce, Ticaret Federasyonu ile Galaktik Cumhuriyet'in uzak sistemleri arasında bir ticaret anlaşmazlığı vardır. Bu anlaşmazlık küçük Naboo gezegeninin ablukaya alınmasıyla sonuçlanır. Galaktik Senato'nun lideri Yüce Şansölye Finis Valorum, iki Jedi'ı, Usta Qui-Gon Jinn'i ve Padawanı Obi-Wan Kenobi'yi, "elçi" olarak Genel Vali Nute Gunray ile görüşmeleri ve anlaşmazlığı çözmeleri amacıyla Federasyon sancak gemisine gizlice yollar. Jedi'ların bilmediği şey ise, Ticaret Federasyonu'nun, Gunray'e Naboo'yu işgal etmesini ve oraya gelen iki Jedi'ı öldürmesini emreden Sith'in Kara Lordu gizemli Darth Sidious ile işbirliği içerisinde olduğudur. Gunray bunun yasallığını sorduğunda, Sidious yasal olduğundan emin olmasını söyler.

Genel Vali Jedi'ları toplantı odasına kilitler ve gemileri Radiant VII hangarda imha edilirken onları zehirli gaz ile öldürmeye çalışır faka Jedi'lar kaçar. Savaş droidi bölükleri boyunca savaştıktan sonra, Jinn ile Kenobi, kendisini dayanıklı kapıların arkasına saklayan Gunray'in bulunduğu komuta güvertesine varırlar. İki Destroyer Droid'in gelmesiyle Jedi'lar kaçmak zorunda kalırlar ve işgale başlamak için Naboo yüzeyine doğru yola çıkan iki ayrı Federasyon çıkartma gemisinin içine sızarlar.

Komuta güvertesinde, Kraliçe Amidala, Gunray ile iletişim kurar ve bu ablukayı kınadığını belirtir. Gunray ise bu ablukayı Senato'nun onayını almadan yapmadıklarını açıklar. Kraliçe, Şansölye'nin yolladığı elçileri sorunca, Gunray hiçbir elçinin gelmediğini iddia eder ve Amidala'nın korkmasına ve kuşkulanmasına sebep olur. Gunray görüşmeyi sona erdirir ve yardımcısına gezegendeki tüm iletişimi kesmelerini söyler.

O sırada Amidala, Senatör Sheev Palpatine ile görüşür ve az önce yaşanan görüşmeleri ve Gunray'in hiç elçi gelmediğini iddia etmesini tartışırlar. Bu duruma şaşıran Palpatine, Şansölye'den elçilerin geleceğine dair güvence aldığını belirtir. Ancak, Palpatine cümlesini bitiremeden hologramı titreyerek kapanır. Naboo Valisi Sio Bibble, iletişim hatlarının kesilmesinden dolayı bir Ticaret Federasyonu işgalinin yakın olabileceğinden şüphelenir.

TPM Cast

Jedi'lar kraliçeyi ve korumalarını savaş droidi işgalinden kurtarırlar.

Gezegenin yüzeyinde, Qui-Gon yerli bir kimsesiz olan Jar Jar Binks'i bir Ticaret Federasyonu ÇAN'ı tarafından ezilmekten kurtarır. TAHPler tarafından takip edilen Kenobi oraya gelir ve Qui-Gon TAHPleri imha eder. Jar Jar Binks, iki Jedi'a bir su altı Gungan yerleşimi olan Otoh Gunga'ya gidiş yolunu gösterir. O sırada Ticaret Federasyonu, Naboo'nun başkenti olan Theed'i işgal eder ve hükûmetin geri kalanıyla birlikte Kraliçe Amidala'yı da ele geçirirler. Otoh Gunga'da, Jedi'lar Gungan lideri Patron Nass ile tanışırlar ve Naboo halkına yardım etmesini isterler. Ancak Nass bunu reddeder ve onları bir bongo deniz altısına bindirip gönderir. Bir opee deniz katili ve bir colo pençe balığı tarafından saldırıya uğrarlar ancak iki balık da bir sando su canavarı tarafından yenir. Binks'i de yanına alan Jedi'lar, Theed'e varırlar ve Kraliçe Amidala'yı kurtarırlar. Senato'dan yardım istemek için Galaktik Cumhuriyet'in başkent gezegeni Coruscant'a gitmek üzere Naboo'dan ayrılırlar. Ablukayı geçmeye çalışırlarken, kraliçenin yıldız gemisi Federasyon savaş gemileri tarafından hasar alır; ancak R2-D2 isimli bir astromekanik droid bu hasarı tamir etmeyi başırır ve kıl payı kaçarlar.

Geminin hipersürücüsünün saldırı sırasında aldığı hasardan dolayı, Jedi'lar Coruscant'a gitmektense yakındaki Tatooine gezegenine inmeye karar verirler. Yeni bir hipersürücü jeneratörü ararlarken; efendisi, Toydarialı bir hurda tüccarı Watto olan Anakin Skywalker isimli genç köle ile arkadaş olurlar. Watto stoğunda Jedi'ların ihtiyaç duydukları parçalara sahiptir, ancak Cumhuriyet kredileri Tatooine'de geçersiz olduğu için Qui-Gon onları satın alamaz.

Anakin Pod

Boonta Arifesi Pod yarışı sırasında Anakin, Sebulba'nın önünde yarışır.

Anakin pilotluk ve mekanik yeteneklerinde hünerlidir ve hatta C-3PO isimli neredeyse tamamlanmış bir droid yapmıştır. Qui-Gon Anakin'in içinde kuvvetli bir Güç sezer ve Güç'e denge getirecek Seçilmiş Kişi olabileceğini düşünür. Anakin'i bir pod yarışına sokan Qui-Gon, çocuğun kölekten kurtulacağı (Qui-Gon pazarlık esnasında çocuğun annesini dâhil edemediği için yalnız çocuğun kurtulacağı) ve gemisi için gereken parçaları alacağı bir kumar oynar. Yarıştan önceki gece Qui-Gon, Anakin üzerinde bir kan tahlili yapar ve çocuğun midi-kloryan değerinin çizelgeyi aştığını görür.

Anakin rakibi Sebulba'yı yenerek yarışı kazanır ve Coruscant'a gitmeye hazırlanan ekibe katılır. Qui-Gon, Jedi Yüksek Konseyi'nden Anakin'in bir Jedi olarak eğitilmesi için izin almayı planlıyordur. O sırada Darth Sidious, çırağı Darth Maul'u, iki Jedi'ı öldürmesi ve kraliçeyi ele geçirmesi için gönderir. Ekip gezegenden ayrılırken, Maul ortaya çıkar ve Qui-Gon ile düello yapar. Qui-Gon, kalkış yapan Naboo Kraliyet Yıldız Gemisi'ne atlayarak siyah cübbeli saldırgandan kaçınca dövüş kısa kesilir.

Amidalabeforesenate

Amidala ve Palpatine, Naboo krizine müdahale etmeleri için Senato önünde savunma yapıyorlar.

Coruscant'ta, Qui-Gon Jedi Konseyi'ni Tatooine'de karşılaştığı gizemli saldırgan hakkında bilgilendirir ve bu saldırganın bir Sith olduğu sonucuna varırlar. Sith'ler, Güç'ün karanlık tarafını takip eden dini bir düzen olduğu ve bir binyıldan uzun süredir nesilleri tükendiği düşünüldüğü için Jedi Konseyi şaşırır. Qui-Gon, Konsey'i aynı zamanda Anakin hakkında da bilgilendirir ve bir Jedi olarak eğitilebileceğini umar. Çocuğu test ettikten ve aralarında tartıştıktan sonra, Konsey, Jedi Kodu'na göre eğitim için çok büyük olması yüzünden eğitimi reddeder. Aynı zamanda çocuğun içinde fazla korku hissettiklerinden ve gölgeli bir geleceği olmasından endişelenirler.

Bu sırada Senatör Palpatine, onu Senato'daki yozlaşma hakkında uyarmak için Kraliçe Amidala ile buluşur ve Yüce Şansölye Finis Valorum için Güvensizlik Oyu kullanmasını tavsiye eder. Senato'dan istekleri reddedilince, Amidala bu tavsiyeyi yerine getirmekten başka yol görmez. Palpatine yeni Yüce Şansölye olacak adaylar arasındadır. Daha sonra kraliçe, Palpatine'e ana gezegenine döneceğini ve işgali kendi başına püskürteceğini söyler. Senato'nun uzun görüşmeleri ve eylemsizliği yüzünden engellendiğini ve Palpatine Şansölye seçilse bile artık çok geç olacağını hisseder. Jedi Konseyi, iki Jedi'ı Naboo'ya kraliçeye eşlik etmeleri için gönderirler ve herhangi bir Sith dâhiliyetini ortaya çıkarmayı umarlar.

Nass on Sacred Place

Gungan Kutsal Mekanı'nda Patron Nass.

Naboo'da, Amidala Gunganları Otoh Gunga'da bulmaya çalışır, ancak Jar-Jar şehri aradıktan sonra şehrin boşaltıldığını söyler. Daha sonra onları, Gunganların kesin orada olduğunu düşündüğü, Gungan Kutsal Mekanı'na götürür. "Nedime" Padmé gerçek kraliçe olduğunu belirtince ve nazikçe yardım etmeleri için yalvarınca, Gunganlar baştaki gerginliklerinden kurtulurlar. Patron Nass ile bir ittifak kurmaları ve Ticaret Federasyonu ile olan savaşlarında kendi halklarını birleştirmeleri hakkında görüşürler. Yüzbaşı Panaka ve diğer birçok güvenlik gücü, Ticaret Federasyonu'nun esir kampında bulunanları kurtarmaya gönderilseler de, sadece bir avuç kişiyi kurtarabilirler.

Ardından, Amidala Qui-Gon ve Nass'ı savaş stratejisi hakkında bilgilendirir: Büyük Gungan Ordusu ana Ticaret Federasyonu kuvvetlerinin çoğunluğunun dikkatini dağıtırken, kendisi tarafından yönetilecek Naboo direnişi, Yüzbaşı Panaka ve Jedi'lar şelalelerin birinin içinde bulunan gizli bir giriş aracılığıyla Theed'e sızacaklardı. Büyük Ordu'nun birleştiğine dair raporlar duyan Nute Gunray, Darth Sidious'u bilgilendirir. Ticaret Federasyonu savaşa hazırlanırken Sidious, Gunray'e hem Gunganları hem de Naboo'yu yok etmesini emreder.

Yüzbaşı Roos Tarpals, Büyük Gungan Ordusu'na onları menzilli saldırıdan koruyacak kalkanlarını aktif etmelerini emreder. İlk önce, OOM-9 tanklarına ateş emri verir, ancak güçlü kalkanı delemediklerini görünce ateşi kesmelerini emreder. Daultay Dofine savaş droidlerini aktif etme komutunu verir. Bu droidler kalkana doğru yürürler ve Büyük Ordu'ya ateş açarak kısa sürede kalkan jeneratörünü imha ederler. Tanklar Gunganlara ağır kayıplar verdirince, ittifak için yenilgi eli kulağında görünür.

Buna rağmen, genç Anakin Skywalker yanlışlıkla bir yıldız savaşçısının kontrolünü alınca ve Federasyon'un Droid Kontrol Gemisi'ni içten imha etmeye gidince zafer kazanırlar ve Daultay Dofine'yi öldürüp droid ordusunu işlevsiz kılarlar. O sırada, Amidala ve kuvvetleri savaşarak kraliyet sarayına varırlar ve Nute Gunray'i yakalarlar.

DotF TPM

Naboo Savaşı sırasında Qui-Gon ve Obi-Wan, Darth Maul ile savaşıyorlar.

Aynı anda, bir Theed hangar peronunda, Darth Maul çift bıçaklı ışın kılıcını kullanarak iki Jedi ile çatışmaya girer. Çatışma hangarda başlar ve bir dizi iskeleden sonra Theed Jeneratör Tesisi'nde devam eder. Dövüş sırasında, Obi-Wan bir iskeleden atılarak ustasından ayrı düşer. Aşağıdaki bir iskelenin ucuna tutunur ve Qui-Gon ile Maul'un dövüşmeye devam ettiği iskeleye geri zıplar. O andan itibaren, Qui-Gon ve Maul Jeneratör Odası girişindeki bir güç alanı yüzünden ayrı düşerler. Obi-Wan onlara yetişir, ancak ustası ile arasında dört güç alanı vardır. Güç alanları devre dışı kaldığında, Jinn ve Maul dövüşmeye devam ederler ancak güç alanları tekrar aktif olunca Kenobi bir güç alanı yüzünden dövüşten ayrı kalır.

Uzun bir düellodan sonra Maul, Qui-Gon'un çenesine ışın kılıcının kabzasıyla vurarak onu aniden sersemletir. Sonra bıçak kısmını Qui-Gon'un göğsüne doğru sokarak onu ölümcül şekilde yaralar. Kahrolan Obi-Wan, Maul'a tekrar saldırır ve Sith'in kılıcını ikiye ayırır. Ancak en sonunda Maul, Kenobi'yi Güç ile görünürde dipsiz bir reaktör kuyusunun ucuna iterek üstünlüğü ele geçirir ve neredeyse onu öldürür. Obi-Wan, kuyunun duvarından çıkan bir boruya tutunarak düşmekten kurtulur. Maul, Jedi'ın ışın kılıcını kuyuya atar ve onu bitirmeye hazırlanır. Obi-Wan sakinleştikten sonra, Güç'ü kullanarak yerdeki ustasının ışın kılıcını eline doğru çekerken dışarı fırlayıp Maul'un üstünden atlar. Şaşkın Maul'un arkasına inip onu ikiye ayırınca Maul'un üst ve alt bedeni kuyuya düşer.

Obi-Wan, Qui-Gon'a ölmesinden dakikalar önce yetişir ve Qui-Gon, Obi-Wan'a Anakin'i bir Jedi olarak eğitmesini söyleyerek Anakin'in Seçilmiş Kişi olduğunu yineler. Obi-Wan dediklerini yapacağına söz verir. Qui-Gon ölür ve Obi-Wan'ın ustasının ölümü için acı çekmesine sebep olur. Yeni Şansölye seçilen Palpatine, Kraliçe Amidala'yı zaferi için tebrik etmek için oraya gelir ve Nute Gunray suçları yüzünden yargılanmaya gönderilir.

Naboo celebration

Gunganlar ve Naboolular zaferlerini kutlarlar.

Daha sonra, kraliçenin sarayındaki bir odada Yoda, Obi-Wan'a Jedi Şövalyesi ünvanını verir. Kenobi, Qui-Gon'a Anakin'in eğitimi üzerine verdiği söz hakkında Yoda ile tartışır. Yoda çocuğu eğitmenin tehlikeli olacağına inansa da Kenobi'ye, Jedi Konseyi'nin Skywalker'ın Kenobi'nin çırağı olmasına izin verdiğini söyler. O günün akşamında, Theed'deki bir tapınakta, Qui-Gon'un bedeni yakılır ve Mace Windu ile Yoda bu trajedinin kesinlikle Sith'in suçu olduğu hakkında anlaşırlar. Aynı anda sadece iki Sith (bir Usta ve bir çırak) bulanabileceği için, iki Jedi Ustası da birinin hala yaşadığına inanıyorlardır.

Naboolular ve Gunganlar, sarayın önündeki Theed sokaklarında büyük bir zafer kutlaması düzenlerler. Obi-Wan ile Anakin de orada bulunuyordur; Anakin artık resmi Jedi giysisi giyiyordur ve saçında bir Jedi Padawanı'nın simgesi olan özel bir örgü vardır. Kraliçe Amidala'nın, Patron Nass'a ve Gungan halkına bir teşekkür ve dostluk hediyesi sunmasıyla film biter.

Jenerik[]

Türe göre 
Oyuncular İsmi geçmeyen oyuncular Ekip İsmi geçmeyen ekip Özel teşekkürler

Oyuncular

  • Liam Neeson, Qui-Gon Jinn olarak
  • Ewan McGregor, Obi-Wan Kenobi olarak
  • Natalie Portman, Kraliçe Amidala / Padmé olarak
  • Jake Lloyd, Anakin Skywalker olarak
  • Ian McDiarmid, Senatör Palpatine olarak
  • Pernilla August, Shmi Skywalker olarak
  • Oliver Ford Davies, Sio Bibble olarak
  • Hugh Quarshie, Yüzbaşı Panaka olarak
  • Ahmed Best, Jar Jar Binks'in sesi olarak
  • Anthony Daniels, C-3PO'nun sesi olarak
  • Kenny Baker, R2-D2 olarak
  • Frank Oz, Yoda'nın sesi olarak
  • Terence Stamp, Şansölye Valorum olarak
  • Brian Blessed, Patron Nass'ın sesi olarak
  • Andrew Secombe, Watto'nun sesi olarak
  • Ray Park, Darth Maul olarak
  • Lewis MacLeod, Sebulba olarak
  • Warwick Davis, Wald ve Weazel olarak (ismi geçmedi)
  • Steven Speirs, Yüzbaşı Tarpals'ın sesi olarak
  • Silas Carson, Nute Gunray, Ki-Adi-Mundi (ismi geçmedi), Lott Dod (ismi geçmedi) ve Cumhuriyet Kruvazör Pilotu olarak
  • Jerome Blake, Rune Haako, Mas Amedda (ismi geçmedi), Orn Free Taa (ismi geçmedi) ve Oppo Rancisis olarak (ismi geçmedi)
  • Alan Ruscoe, Daultay Dofine, Bib Fortuna (ismi geçmedi) ve Plo Koon olarak (ismi geçmedi)
  • Ralph Brown, Ric Olié olarak
  • Celia Imrie, Savaşçı Pilotu Bravo 5 olarak
  • Benedict Taylor, Savaşçı Pilotu Bravo 2 olarak
  • Clarence Smith, Savaşçı Pilotu Bravo 3 olarak
  • Samuel L. Jackson, Mace Windu olarak
  • Dominic West, Saray Muhafızı olarak
  • Cristina da Silva, Rabé olarak
  • Liz Wilson, Eirtaé olarak
  • Candice Orwell, Yané olarak
  • Sofia Coppola, Saché olarak
  • Keira Knightley, Sabé olarak
  • Bronagh Gallagher, Cumhuriyet Kruvazör Kaptanı olarak
  • John Fensom, TC-14 olarak
  • Greg Proops, Fode'un sesi olarak
  • Scott Capurro, Beed'in sesi olarak
  • Margaret Towner, Jira olarak
  • Dhruv Chanchani, Kitster olarak
  • Oliver Walpole, Seek olarak
  • Katie Lucas, Amee olarak
  • Megan Udall, Melee olarak
  • Hassani Shapi, Eeth Koth olarak
  • Gin Clarke, Adi Gallia olarak
  • Khan Bonfils, Saesee Tiin olarak
  • Michelle Taylor, Yarael Poof olarak
  • Michaela Cottrell, Even Piell olarak
  • Dipika O'Neill Joti, Depa Billaba olarak
  • Phil Eason, Yaddle olarak
  • Mark Coulier, Aks Moe olarak
  • Lindsay Duncan, TC-14'ün sesi olarak
  • Peter Serafinowicz, Darth Maul'un sesi olarak
  • James Taylor, Rune Haako'nun sesi olarak
  • Chris Sanders, Daultay Dofine'in sesi olarak
  • Toby Longworth, Lott Dod'un sesi olarak
  • Marc Silk, the voice of Aks Moe olarak
  • Amanda Lucas, Tey How'ın sesi olarak
  • Kathy Smee, Yoda'nın kuklacısı olarak
  • Don Austen, Yoda'nın kuklacısı olarak
  • David Greenaway, Yoda'nın kuklacısı olarak
  • Michonne Bourriague, Aurra Sing olarak (ismi geçmedi)
  • Nifa Hindes, Ann Gella olarak (ismi geçmedi)
  • Nishan Hindes, Tann Gella olarak (ismi geçmedi)
  • John Knoll, Savaşçı Pilotu Bravo 4 olarak (ismi geçmedi)
  • Kamay Lau, Sei Taria olarak (ismi geçmedi)
  • Christian Simpson, Savaşçı Pilotu Bravo 6 olarak (ismi geçmedi)
  • Danny Wagner, Mawhonic olarak (ismi geçmedi)
  • Matthew Wood, Ody Mandrell'in sesi (ismi geçmedi) ve Bib Fortuna olarak (ismi geçmedi)
  • Richard Armitage, Naboo Bravo 6 yıldız savaşçısı pilotu olarak (ismi geçmedi)

Ekip

  • Yazar ve Yönetmen — George Lucas
  • Yapımcı - Rick McCallum
  • Baş Yapımcı — George Lucas
  • Görüntü Yönetmeni — David Tattersall, B.S.C.
  • Yapım Tasarımcısı — Gavin Bocquet
  • Kurgu — Paul Martin Smith, G.B.F.E., Ben Burtt
  • Kostüm Tasarımcısı — Trisha Biggar
  • Casting — Robin Gurland
  • Ses Tasarımı — Ben Burtt
  • Müzik — John Williams
  • Tasarım Yönetmeni — Doug Chiang
  • Görsel Efektler Denetmeni — John Knoll, Dennis Muren, A.S.C., Scott Squires
  • Animasyon Yönetmeni — Rob Coleman
  • Yapım Denetmeni — David Brown
  • Canlı Çekim Yaratık Efektleri Denetmeni — Nick Dudman
  • Baş Makyaj Sanatçısı — Paul Engelen
  • Baş Yardımcı Yönetmen — Chris Newman
  • İkinci Yardımcı Yönetmen — Bernard Bellew
  • Üçüncü Yardımcı Yönetmen — Ben Howarth
  • Dublör Koordinatörü / Swordmaster — Nick Gillard
  • Yardımcı Dublör Koordinatörü / Obi-Wan Düblörü — Andreas Petrides
  • Dublör / Qui-Gon Düblörü — Rob Inch
  • Düblörler — Dominic Preece, Mark Newman, Morgan Johnson, Joss Gower, Ray De-Haan, Danni Biernat
  • Denetmen Sanat Yönetmeni — Peter Russell
  • Sanat Yönetmenleri — Fred Hole, John King, Rob Mclean, Phil Harvey
  • Sanat Yönetmeni (Tunus) — Ben Scott
  • Teknik Ressamlar — Paul Cross, Neil Morfitt, Gary Tomkins, Toad Tozer, Julie Philpott, Jane Clark Pearce, Philip Elton, Mike Bishop, Lucy Richardson
  • Doğa Sanatçısı — James Gemmill
  • BK Konsept Sanatçısı — Tony Wright, Kun Chang
  • BK Sanat Departmanı Koordinatörü — Laura Burrows
  • Ast Teknik Ressam — Helen Xenopoulos, Remo Tozzi
  • Heykelci — Eddie Butler, Tessa Harrison, Richard Mills, Keith Short, Richard Smith
  • ABD Konsept Sanatçıları — Iain McCaig, Terryl Whitlatch, Jay Shuster, Ed Natividad, Kurt Kaufman, Marc Gabbana
  • Hikâye Sanatçısı — Benton Jew
  • Konsept Heykelcisi — Tony McVey, Mark Siegel, Richard Miller, Robert Barnes
  • Konsept Model Yapımcısı — John Goodson, John Duncan, Ellen Lee
  • 3B Bilgisayar Modelcileri — Caine Dickinson, Simon Dunsdon
  • ABD Sanat Departmanı Koordinatörleri — Jill Jurkowitz, Blake Tucker
  • ABD Sanat Departmanı Yardımcısı — Tom Barratt
  • BK Sanat Departmanı Yardımcısı — Christopher Challoner, Iain McFadyen, Claire Nia Richards, Emma Tauber
  • Konsept Araştırmacıları — David Craig, Jonathan Bresman, Koichi Kurisu
  • Görselleştirilme öncesi / Efektt Denetmeni — David Dozoretz
  • Görselleştirilme öncesi / Efekt Sanatçıları — Evan Pontoriero, Kevin Baillie, Ryan Tudhope, Jeff Wozniak
  • Yapım Yöneticisi — Jo Burn
  • Yapım Yöneticisi (Tunus) — Peter Heslop
  • Birim Yöneticisi (Tunus) — Jeremy Johns
  • Senaryo Denetmeni — Jayne-Ann Tenggren
  • Rick McCallum'un Yardımcısı (BK) — Isobel Thomas
  • Rick McCallum'un Yardımcıları (ABD) — Janet Nielsen, Sophie Milton
  • George Lucas'ın Baş Yardımcısı — Jane Bay
  • George Lucas'ın Sekreteri — Anne Merrifield
  • Yapım Koordinatörleri — Lisa Parker, Hermione Ninnim
  • Yapım Koordinatörü (Tunus) — Tori Parry
  • Yapım Koordinatörü (İtalya) — Winnie Wishart
  • Yapım Koordinatörü (Gezi) — Mel Claus
  • Assistant Production Coordinator — Leo Martin
  • Unit Nurse — Jeanie Udall
  • Location Managers — Robert Jordan, Richard Sharkey
  • Extras Casting — Sally Millson
  • Casting Assistant — Kirsten Hampton
  • Artists' Assistants — Kate Jones, Jemma Kearney
  • Crowd Assistant Director — Paul Higgins
  • Floor Runners — Tamana Bleasdale, Nathan Holmes
  • Studio Runners — Melissa Leigh, Henry Forsyth, Joe Halford, Marc Wilton, Martin Brown
  • Production Network Engineer — Paul Matwiy
  • Fire Safety Officer — David Deane
  • Production Controller — Kathryn Farrar
  • Production Accountant — Michele Tandy
  • Set Cost Accountant — Betty Williams
  • Accounting Manager — Wendy Gorman
  • Location Accountant (Tunisia) — Dean Hood
  • Location Accountant (Italy) — Val Sunderland
  • Assistant Accountant (Tunisia) — Clare Plummer
  • Assistant Accountants — Rajeshree Patel, Penelope Powell, Barbara Harley
  • Accounts Assistant — Jean Simmons
  • Accounts Runner — Sarah-Jane Wheale
  • Assistant to Controller — Ardees Rabang Jundis
  • Camera Operator — Trevor Coop
  • Aerial Cameraman — Adam Dale
  • Helicopter Pilot — Mark Wolfe
  • Focus Pullers — Graham Hall, Ben Butler
  • Clapper / Loaders — Jason Coop, Shaun Evans
  • Steadicam Operator — Keith Sewell
  • Key Grip — Peter Myslowski
  • Sound Recordist — John Midgley
  • Boom Operator — June Prinz
  • Sound Assistant — Craig Burns
  • Location Matchmove Supervisor — Jack Haye
  • Matchmover — Edward Cotton
  • Video Playback — Lester Dunton, Andrew Haddock
  • Video Playback Assistant — Dathi Sveinbjarnarson
  • Effects Video Engineer — Clark Higgins
  • Set Decorator — Peter Walpole
  • Assistant Set Director — Amanda Bernstein
  • Production Buyer — Deborah Stokely
  • Supervising Dressing Propman — Martin Kingsley
  • Chargehand Dressing Propmen — Peter Watson, Keith Pitt
  • Dressing Propmen — Brian Aldridge, Wesley Peppiatt, Bruce Cheesman, Nick Turnbull, Peter Looby, Grant Tarbox, Terry Toohill, Paul Hearn, Matthew Foster
  • Property Master — Ty Teiger
  • Chargehand Propmaker — Oliver Hodge
  • Senior Propmaker — Toby Hawkes
  • Propmakers — Howard Munford, John Weller, Pierre Bohanna, Jim Barr, Sander Ellers, Lee Reeder, Jeff Knight
  • Prop Storeman — Jonathan Hurst
  • Drapesmen — Colin Fox, Frank Howe
  • Supervising Stand-By Propman — Bernard Hearn
  • Stand-By Propman — Daniel Hearn
  • Assistant Costume Designer — Ann Maskrey
  • Wardrobe Supervisor — Sharon Long
  • Crowd Pre-Fit Supervisor — Sarah Jane Touaibi
  • Wardrobe Master — Anthony Brookman
  • Wardrobe Mistress — Lou Durkin
  • Wardrobe Assistants — Helen Mattocks, Neil Murphy, Natalie Rodgers
  • Costume Painters — John Cowell, Steven Gell
  • Textile Assistants — Martin McShane, Emma Walker
  • Costume Prop Assistants — Reuben Hart, Peter Thompson
  • Costume Accessories — Karen Shannon, Emma Fryer
  • Costume Runners — Karn Webster, Amber Smit
  • Costume Workroom Supervisor — Nicole Young
  • Costume Assistant — Michael Mooney
  • Cutters — Kay Coveney, Sharon McCormack, Debbie Marchant
  • Costume Props Modeler — Ivo Coveney
  • Workroom Assistants — Anne Matheson, Marnie Ormiston, Arabella Dean, Roslyn Tiddy, Angela Creasor, Julie Nethercoat, Rachel Turner, Ruth Matheson, Andrea Moon, Caroline Mirfin, Rosaria Coppola
  • Armor Makers — FBFX
  • Construction Manager — David Bubb
  • Assistant Construction Manager — Leon Apsey
  • Chief Scaffolding Engineer — Steve Sansom
  • H.O.D. Carpenter — Robert Sutton
  • H.O.D. Plasterer — Ken Barley
  • H.O.D. Painter — John Davey
  • H.O.D. Stagehand — Keith Muir
  • Supervising Carpenters — Karl Apsey, Brian Blues
  • Supervising Plasterer — Michael Gardiner
  • Supervising Painter — Paul Whitelock
  • Supervising Scenic Painter — Michael Guyett
  • Supervising Wood Machinist — Stephen Weston
  • Chargehand Carpenters — Wayne Day, Jim Kerr, John Kirsop, Simon Marjoram, Tom McCarthy
  • Chargehand Painter — David Carter
  • Chargehand Riggers — Peter Connolly, John Harris, Paul Mills, Bill Sansom, Wolfgang Walther
  • Chargehand Plasterers — Ettore Venturini, Steve Court, Patrick Laho
  • Chargehand Paint Sprayer — Stan Lattimore
  • Stand-By Carpenter — Jason Phelps
  • Stand-By Rigger — Jason Curtis
  • Stand-By Painter — Kevin McCarthy
  • Stand-By Stagehand — James Muir
  • Construction Secretaries — Charlotte Biggs, Sarah Bubb, Michelle Hudd
  • Construction Nurses — Nicky Jarvis, Marcia Bamgboye
  • Creature Effects Coordinator — Lyn Nicholson
  • Animatronic Model Design Supervisor — Chris Barton
  • Key Sculptor — Gary Pollard
  • Creature Mold Shop Supervisor — Ray Tricker
  • Key Animatronic Model Designers — Monique Brown, Mark Coulier, Michelle Taylor
  • Animatronic Model Designers — Malcom Evans, John Coppinger, Shirley Cooper, Maria Boggi, Kate Murray, Terry Jones, Steve Wright, Tamzine Hanks
  • Animatronic Model Designers — Jenny Phelps, Julie Wright
  • Key Animatronic Mold Design — Jonathan Abbas-Klahr
  • Molding Technician — Matthew Smith
  • Sculptors — Paul Spateri, Kate Hill, Howard Swindell, Shaune Harrison
  • Creatures Mold Filler — Darren Robinson
  • Art Finisher — Astrig Akseralian
  • Supervising Plasterer — Ken Clarke
  • Chargehand Plasterer — Val Vasic
  • Plasterer — Ray Staples
  • Creature Production Assistant — Louisa Rawlins
  • Make-Up Artists — Meg Speirs, Melissa Lackersteen
  • Make-Up Artist to Liam Neeson — Morag Ross
  • Make-Up Supplies by — Screenface
  • Wigs by — Wig Specialties
  • Chief Hairdresser — Sue Love
  • Hairdressers — Sarah Love, Darlene Forrester
  • Hairdresser to Liam Neeson — Jan Archibald
  • Assistant Hairdresser — Helen Taylor
  • Gaffer — Eddie Knight
  • Best Boy — Stewart Monteith
  • Electricians — Gary Colkett, Vernon Connolly, Adam Lee, Mark Thomas, George White
  • Generator Operators — Tim Wiley, Stuart Hurst
  • Electrical Storeman — Colin Coughlin
  • Rigging Gaffer — Mark Evans
  • Rigging Electricians — Keith Kirkum, Larry Meehan, Roy Rowlands, Jack White
  • Electrical Riggers — Simon Dutton, Garry Ridgewell
  • Practical Electricians — John Barry, Ronald Lyons, Mickey O'Connell
  • First Assistant Editor — Marypat Plottner
  • Avid Assistant — Joseph Jett Sally
  • Visual Effects Editorial Coordinator — Paul Cichocki
  • Assistant Film Editors — Aura Gilge, David Suther
  • UK Assistant Editors — Julian Pryce, Jamie Martin
  • Post Production Assistant — Kerry Bailey
  • Color Timer — Jim Passon
  • Negative Cutter — Gary Burritt
  • Post Production Supervisors — Michael Blanchard, Jamie Forester
  • Special Visual Effects and Animation by — Industrial Light & Magic, A Division of Lucas Digital Ltd. Marin County, California
  • Visual Effects Executive Producer — Chrissie England
  • Visual Effects Producers — Ned Gorman, Jeff Olson, Heather Smith, Ginger Theisen, Judith Weaver
  • Digital Modeling Supervisor — Geoff Campbell
  • Viewpaint Supervisor — Jean Bolte
  • Creature Development Supervisor — Tim McLaughlin
  • Lead Animators — Linda Bel, Peter Daulton, Lou Dellarosa, Miguel Fuertes, Hal Hickel, Paul Kavanagh, Kim Thompson, Marjolaine Tremblay
  • Visual Effects Production Designer — Doug Chiang
  • Lead Computer Graphics Supervisor — Kevin Rafferty
  • Associate Visual Effects Supervisor — Brry Armour
  • Visual Effects Art Director — David Nakabayashi
  • Ground Battle Animation Supervisor — Tom Bertino
  • Technical Animation Supervisor — James Tooley
  • Additional Visual Effects Supervision — Scott Farrar
  • Computer Graphics Supervisors — Jon Alexander, Tim Alexander, Christophe Hery, Tom Hutchinson, Euan Macdonald, Greg Maloney, Patrick T. Myers, Doug Smythe, Habib Zargarpour
  • Sequence Supervisors and Development Leads — Kevin Barnhill, Samir Hoon, Stuart Maschwitz, Steve Molin, Douglas Sutton, Michael Di Como, Dorne Huebler, Terrence Masson, Hiromi Ono, Chad Taylor, Howard Gersh, Michael Ludlam, David Meny, Amanda Ronai-Dahle, Christopher Townsend, Dan Goldman, Robert Marinic, Curt Miyashiro, Sean Schur, Christopher White
  • Digital Effects Artists — Shadi Almassizadeh, Will Anielewicz, Joakim Arnesson, Okan Ataman, Al Bailey, Michael Baltazar, Eran Barnea, Maurice Bastian, Kathleen Beeler, Jeffrey Benedict, Leila Ben-Joseph, Aron Bonar, Matthew Bouchard, Stella Bogh, Gregory Brauer, Patrick Brennan, Billy Brooks, Cathy Burrow, Don Butler, Mario Caperllari, Tamala Carter, Ian Christie, Paul Churchill, Brian Conlon, Patrick Conran, Michael Conte, Caitlin Content, Vincent de Quattro, David Deuber, Jeff Doran, Russell Earl, Eric Enderton, Jeff Ertl, Gonzalo Escudero, Leandro Estebecorena, Tom Fejes, Dean Foster, Christian Foucher, David Fuhrer, Todd Fulford, Jennifer German, Jeremy Goldman, John K. Goodman, Adrian Graham, Matthieu Grospirion, Andrew Hardaway, Pablo Helman, John Helms, Neil Herzinger, Kela Hicks, Christina Hills, David Hisanaga, David Horsley, Christopher Horvath, Peg Hunter, Polly Ing, Erich Ippen, Sandra Karpman, Louis Katz, Steve Kennedy, Russell Koonce, Mitch Kopelman, Ed Kramer, Brian la France, Jeroen Lapre, Mohen Leo, Joshua Levine, Lyndon Li, Alex Lindsay, Craig Lyn, Simon Maddocks, Tia Marshall, Kevin May, Jennifer McKnew, Kerry Miller, Michael Min, Daryl Munton, Julie Neary, Patrick Neary, Kenneth Nielsen, Khatsho Orfali, David Parrish, Edward Pasquarello, Mary Payne, Ellen Poon, Scott Prior, Ricardo Ramos, Philippe Rebours, Kevin Reuter, Max Rocchetti, Alan Rosenfield, Tom Rosseter, Jonathan Rothbart, Barry Safley, Frederic Schmidt, Durant Schoon, Dan Shumaker, Jeff Shank, Paul Sharpe, Linda Siegel, Douglas J. Smith, Brian Sorbo, Christa Starr, David Stephens, Chris Stillman, John Stillman, Russ Sueyoshi, Catherine Tate, Tim Teramoto, Eric Texier, Marc Toscano, Alex Tropiec, Hans Uhlig, Eric Voegels, John Walker, Andy Wang, Robert Weaver, Susan Weeks, David Weitzberg, Colie Wertz, Ken Wesley, Melva Young, Dean Yurke, Ken Ziegler, Rita Zimmerman
  • Character Animators — Philip Alex, Chris Armstrong, Patrick Bonneau, Susan Campbell, Marc Chu, Chi Chung Tse, Kyle Clark, Bruce Dahl, Andrew Doucette, Andrew Grant, Paul Griffin, Kent Hammerstrom, Tim Harrington, Jason Ivimey, Shawn Kelly, Ken King, Steve Lee, Martin L'Heureux, Victoria Livingstone, Kevin Martel, Glen McIntosh, Neil Michka, Christopher Minos, Christopher Mitchell, Jacques Muller, Julie Nelson, Steve Nichols, Dana O'Conner, Rick O'Connor, David Parsons, Steve Rawlins, Jay Rennie, Magali Rigaudias, Trish Schutz, Tom St. Amand, Glen Sylvester, Si Tran, Scott Wirtz, Andy Wong, William R. Wright
  • Digital Model Development and Construction Artists — Stephen Aplin, Donna Beard, Dugan Beach, Scott Bonnefant, Robert Bruce, Ken Bryan, Andew Cawrse, Simon Cheung, Catherine Craig, Aaron Ferguson, Paul Giacoppo, Derek Gillingham, Rebecca Heskes, Jean-Claude Langer, Lenny Lee, Sunny Li-Hsien Wei, Alyson Markell, Russell Paul, Aaron Pfau, Corey Rosen, David Saccheri, Tony Sommers, Howie Weed, Ron Woodall, Elbert Yeb
  • Digital Matte Artist — Ronn Brown, Brian Flora, Caroleen Green, Jonathan Harb, Paul Huston, Bill Mather, Rick Rische, Mark Sullivan, Yusei Uesugi, Wei Zheng
  • Rotoscope / Paint Supervisors — Susan Kelly-Andrews, Jack Mongovan
  • Lead Visual Effects Coordinator — Lisa Todd
  • Visual Effects Production Accountant — Joshua Marks
  • Projectionist — Kenn Moynihan
  • Motion Capture Supervisor — Jeff Light
  • Digital Color Timing Supervisors — Bruce Vecchitto, Kenneth Smith
  • 3-D Matchmove Supervisors — Keith Johnson, David Washburn
  • Research & Development Supervisor — Chirstian Rouet
  • Addtional Matte Paintings — Bill George
  • Visual Effects Editors — Scott Balcerek, David Tanaka, Greg Hyman, John Bartle
  • Visual Effects Coordinators — Alexandra Altrocchi, Lori Arnold, Liz Brown, Michaela Calanchini, David Dranitzke, Vicki Engel, Monique Gougeon, David Gray, Susan Greenhow, Amanda Montgomery, Luke O'Bryne, Christine Owens, Peny Runge, Robin Saxen, David Valentin
  • Digital Rotoscope / Paint Artists — Trang Bach, Katharine Baird, Lance Baetkey, Chris Bayz, Rene Binkowski, Beth D'Amato, Scott David, Kate Elsen, Kelly Fischer, Dawn Gates, Susan Goldsmith, Cam Griffin, Jiri Jacknowitz, Patrick Jarvis, Regan McGee, Katie Morris, Aaron Muszalski, Andrew Nelson, Elsa Rodriguez, Joe Salazar, Zachary Sherman, David Sullivan, James Valentine, MIke Van Eps, Erin West
  • 3-D Matchmore Artists — Alia Agha, Jim Hagedorn, David Hanks, Luke Longin, David Manos Morris, Jospeh Metten, Dani Morrow, Melissa Mullin, Talmage Watson, R.D. Wegener
  • Motion Capture Group — Alexandre Frazao, Douglas Griffin, Ann McColgan, Seth Rosenthal, Michael Sanders
  • Visual Effects Storyboard / Conceptual Artists — Brice Cox Jr., Warren Fu, Jules Mann, Noel Rubin
  • Film Scanning and Recording — Randall Bean, Earl Beyer, Andrea Biklian, Michael Cordova, Michael Ellis, George Gambetta, Tim Geideman, Lydia Greenfield, Nancy Jencks, Doug Jones, James Lim, Todd Mitchell, Josh Pines, Stephanie Taubert, Alan Travis
  • Visual Effects Editorial Staff — Nic Anastassiou, Carey Burens, Edwin Dunkley, Natalle Djokovic, Dawn Martin, Ian McCamey, Jim Milton, Mike Morgan, Ellen Schade, Anthony Pitone
  • Software Development — John Anderson, David Benson, Rod Bogart, Tommy Burnette, John Horn, Jim Hourihan, Zoran Kacic-Alesic, Florian Kainz, Cary Phillips, Nicolas Popravka, Vishwa Ranjan, Eric Schafer, Vincent Toscano, Alan Trombla, Jeffery Yost
  • Visual Effects Production and Technical Support — Noel Brevick, Sean Casey, Mei Ming Casino, Fay David, Tom Firestone, Douglas Applewhite, Cedrick Chan, Brian Gee, Kathy Gardner, Diana Gazdik, Sam Granat, Kaleem Karman, Brian Kasper, Todd Krish, Bill Grinder, Sean Hoessli, John Levin, Kimberly Lashbrook, Jonathan Litt, Daniel Lobl, Dana Masino, Jennifer Nona, Marisa Pearl, David Owen, Don Rottiers, Masayori Oka, Kim Orla-Bukowski, Mike Peters, Marc Sadeghi, Leslie Safley, Damian Steel, Bill Tlusty, Anthony Shafer, Marc Wilhite, Carrie Wolberg
  • Digital Operations and Technology Group — Brian Brecht, Endla Burrows, Kipp Aldrich, Ken Beyer, Stewart Birnam, Gail Currey, Vicki Dobbs Beck, Russell Darling, Greg Dunn, Scott Grenier, Shannon Henry, Jay Johnson, Mary Hinman, Jeff King, Dan Lee, Nacy Luckoff, Ken Maruyama, Raleigh Mann, Garrick Meeker, Will Melick, Cliff Plumer, Beth Sasseen, Gary Meyer, Fred Meyers, Joe Takai
Minyatür Yapı ve Fotoğrafçılık Birimi
  • Model Supervisor — Steve Gawley
  • Chief Model Makers — William Beck, Barbara Affonso, Brian Gernand, Keith London, Lorne Peterson, Steve Walton, Charlie Bailey, Giovanni Donovan, Ira Keeler, Michael Lynch
  • Model Makers — Lauren Abrams, Carl Assmus, Carol Bauman, Salvatore Belleci, Don Bies, Nick Blake, Nick Bogle, Jeff Brewer, Phil Brotherton, Mark Buck, Nick d'Abo, Fon Davis, Brian Dewe, Robert Edwards, Mark Fiorenza, David Fogler, Jon Foreman, Chris Goehe, Jon Guidinger, Peggy Hrastar, Aaron Haye, Grant Imahara, Erik Jensen, Michael Jobe, Kelly Lepkowski, Victoria Lewis, Todd Lookinland, Alan Lynch, Scott McNamara, Amy Miller, Rodeny Morgan, Wendy Morton, Dave Murphy, Randy Ottenberg, Alan Peterson, Tony Preciado, Tom Proost, R. Kim Smith, Michael Steffe, Eben Stromquist, Larry Tan, Trevor Tuttle, Lauren Vogt, Danny Wagner, Mark Walas, Kevin Wallace, Chuck Wiley, Julie Woodbridge, Eran Yachdav
  • Effects Directors of Photography — Marty Rosenberg, Patrick Sweeney, Pat Turner, Ray Gilberti
  • Camera Operators — Carl Miller, Vance Piper
  • Assistant Camera Operators — Bob Hill, John Gazdik, Michael Bienstock
  • Gaffers — Michael Olague, Tim Morgan
  • Key Grips — Bill Barr, Bernie Demolski
  • Chief Costumer — Annie Polland
  • Camera Engineering — Greg Beaumonte, Mike Mackenzie, Duncan Sutherland
  • Stage Coordinator — Megan Carlson
  • Grip and Electric Crew — Joe Allen, Ron Diggory, Danny Michalske, Chuck Ray, Dave Watson, Tom Cloutier, Dennis Gehringer, Craig Mohagen, John Siler
Özel Efektler Piroteknik Ekibi
  • Special Effects Supervisor — Geoff Heron
  • Special Effects Best Boy — Robbie Clot
  • Special Effects Technician — Dave Heron
  • Data Capture System Supplied by — Arri Media, Munich
  • Visual Effects Processing & Prints by Monaco Laboratories, San Francisco
  • Visual Effects Crew Fueled by — Michael Smith of Javva the Hutt
  • Post Production Sound Services Provided by — Skywalker Sound, a Division of Lucas Digital Ltd. Marin County, California
  • Re-Recording Mixers — Gary Rydstrom, Tom Johnson, Shawn Murphy
  • ADR Recordist — Matthew Wood
  • ADR Recorded at Compass Point Studios, Nassau, Bahamas; Magmasters
  • Foley Mixer — Tony Eckert
  • Foley Recordist — Frank 'Pepe' Merel
  • Foley Artists — Dennie Thorpe, Jana Vance
  • Re-Recordist — Ronald G. Roumas
  • Mix Technicians — Tony Sereno, Jurgen Scharpf, Kent Sparling
  • Machine Room Operators — Brandon Proctor, Stephen Romanko, Jennifer Barin
  • Supervising Sound Editors — Ben Burtt, Tom Bellfort, Matthew Wood
  • Sound Effect Editors — Teresa Eckton, Chris Scarabosio
  • Dialogue / ADR Editors — Sara Bolder, Gwendolyn Yates Whittle
  • Foley Editors — Bruce Lacey, Marian Wilde
  • Assistant Sounds Editors — Kevin Sellers, Steve Slanec
  • Assistant Dialogue / ADR Editor — Jessica Bellfort
  • Digital Audio Transfer Supervisor — Jonathan Greber
  • Digital Audio Transfer — Dee Selby, Christopher Barron
  • Video Services — Christian von Burkleo, Christian Torrijos
  • Projectionist — Scott Brewer
  • Music Editor — Ken Wannberg
  • Assistant Music Editor — Peter Myles
  • Orchestrations — John Neufeld, Conrad Pope
  • Music Recorded at — Abbey Road Studios
  • Scoring Engineer — Shawn Murphy
  • Scoring Assistants — Jonathan Allen, Andrew Dudman
  • Music Preparation — Dakota Music Service, Jo Ann Kane Music Service
  • Music Performed by — London Symphony Orchestra
  • Orchestra Loader — Gordan Nikolitch
  • Choirs — London Voices, New London Children's Choir
  • Chorus Directors — Terry Edwards, Ronald Corp
  • Director of Publicity — Lynne Hale
  • Unit Publicist — Kate Campbell
  • Chief Stills Photographer — Keith Hamshere
  • Stills Photographer — Giles Keyte, Jonathan Fisher
  • Photography Assistant — Derek Boyes
  • Stills Processing by — Pinewood Studios
  • Documentary Cinematographer — Jonathan Shenk
  • Documentary Sound Recordists — Mark Becker, Guy Hake
  • Image Archivist — Tina Mills
  • Researchers — Jo Donaldson, Cheryl Edwards, Jenny Craik
İkinci Birim
  • Second Unit Director — Roger Christian
  • Director of Photography — Giles Nuttgens
  • First Assistant Director — Nick Heckstall Smith
  • Second Assistant Director — George Walker
  • Third Assistant Director — Janet Nielsen
  • Script Supervisor — Lisa Vick
  • Focus Puller — Steven Halll
  • Clapper / Loaders — Edward Meredydd Jones, Ian Coffey
  • Grip — Mark Binnall
  • Wardrobe Assistants — Day Murch, Jane Petrie, Nigel Egerton
  • Art Director — Ricky Eyres
  • Gaffer — David Smith
  • Charhand Stand-By Propman — Paul Turner
  • Stand-By Propman — Robert Thorne
  • Stand-By Carpenter — Paul Nott-Macaire
  • Stand-By Rigger — Steve Sansom Jr.
  • Make-Up Artist — Trefor Proud
  • Hairdresser — Hilary Haines
  • Matchmover — Catrin Meredydd
  • Video Playback — Lucien Nunes Vaz
  • Best Boy — DAve Ridout
  • Electricians — Sonny Burdis, Richard Oxley
  • Stand-In for Liam Neeson — Gavin Hale
  • Stand-In for Ewan McGregor — Steve Ricard
  • Stand-In for Natalie Portman — Joan Field
  • Stand-In for Jake LLoyd — Raymond Griffiths
  • Utility Stand-Ins — Paul Kite, Christian Simpson
  • Special Effects Supervisor — Peter Hutchinson
  • Senior Special Effects Technicians — Terry Glass, Digby Bettison-Milner, Anthony Phelan, Les Wheeler, Andy Bunce
  • Special Effects Coordinator — Brenda Hutchinson
  • R2-D2 Operator — Jolyon Bambridge
  • Special Effects Technicians — Jim Crockett, Stephen Hutchinson, Barry Angus, Mark Howard, Sean McConville, Graham Riddell
Tunus Çekimi
  • Production Services Provided by — CTV Services, Tunis, Tunisia
  • Production Supervisor — Abdelaziz Ben Mlouka
  • Unit Managers — Meimoun Mahbouli, Philippa Day
  • Production Coordinator — Amel Becharina
  • Location Manager — Moslah Kraiem
  • Transport Manager — Lassaad Mejri
  • Production Accountant — Abdallah Balouche
  • Art Director — Taieb Jallouli
  • First Assistant Director — Moez Kamoun
  • Prop Master / Buyer — Mohamed Bargaoui
  • Grip — Hassen Tebbi
  • Gaffer — Lotfi Siala
  • Make-Up Assistant — Hager Bouhaouala
  • Wardrobe Supervisor — Naama Jazi Mejri
İtalya Çekimi
  • Production Services Provided by — Mestiere Cinema, Venice, Italy
  • Production Supervisor — Guido Cerasuolo
  • Unit Manager — Enrico Ballarin
  • Production Coordinator — Laura Cappato
  • Production Assistant — Nicola Rosada
  • First Assistant Director — David Turchi
  • Second Assistant Director — Dario Cioni
  • Third Assistant Director — Andrea Boni
  • Location Manager — Franco Rapa
  • Location Assistant — Ugo Criscuolo
  • Art Director — Livia Borgononi
  • Transport Captain — Fabio Manchini
  • Accountant — Carla Zacchia
  • Payroll — Marilena la Ferrara
  • Cashier — Claudia Bravin
  • Transport Captain — Phil Allchin
  • Unit Drivers — George Andrews, Nigel Birtchnell, Garry Clark, Peter Collins, Mark Davies, Brian Esterbrook, Peter Graovac, John Hollywood, Chris Streeter, Steve Timms
  • Catering by — Hollywood Catering Services
  • Catering Manager — Tim De'ath
  • Artists' Chef — Mark Reynolds
  • Craft Service — Sophie Mellor
  • Özel Teşekkürler:
    • Tunis Air
    • People of Tozeur, Tatouine & Medenine, Tunisa
    • Tunisian Ministry of the Interior
    • Italian Minsistry of Art and Culture
    • Superintendent of the Heritage of Caserta & Benevento
    • Italian Air Force Training School for Non-Commissioned Officers
    • Governor and City of Caserta
    • Police & Carabinieri of Caserta
    • Italian Air Force - Airfield Capodichino, Naples
    • Herts Film Link
    • British Musicians Union
    • Framestore, London
    • Aztec Models
    • Electrohome Projection Systems
    • Gallery Software
    • Sony Corporation of America
    • Jim Morris
    • Gloria Borders
    • Patricia Blau
    • Steve Smith
    • Simon Tay
    • Daniel Dark
    • Ted Gagliano
    • Kurt Schwenk
    • Ted Costas
    • Sally Bullock
    • Maxxiom Limited
    • Runco Video International
    • Chapeau Atelier
    • Anna Bies
    • Khris Brown
    • Don Post
    • Doremi Labs, Inc.
  • Leavesden Studios, Leavesden, İngiliztere ve Caserta, İtalya and Tuzer, Tatavin & Medenine, Tunus'ta çekild
  • Mix ve Kayıtlar THX Certified Facility'de yapıldı.
  • Color by — Rank (Deluxe) Film Laboratories, UK
  • Prints by — Deluxe Laboratories
  • Dailies Telecine by — Midnight Transfer, London
  • Edited on — Avid Film Composer System
  • End Credits by — Pacific Title/Mirage
  • Negative Cutting by — Kona Cutting
  • Production Vehicles by — Micky Webb Transport
  • Production Speaker Systems by M & K Sound
  • Location Projection Facilities by — Digital Projection
  • Wescam Camera by — Flying Pictures UK Ltd.
  • Underwater Tank by — Action Underwater Studios Ltd.
  • Production Software by — Columbus Entertainment
  • Communications Equipment by — Wavevend Ltd.
  • Animation Software by — Softimage
  • Production Legal Services by — Billy Hinshelwood, Marriott Harrison
  • Insurance Services by — David Havard, Peter Robey, Aon / Albert G. Ruben
  • European Travel Services by — Sue Roberts, The Travel Company
  • US Travel Services by — Cathy Nilsen, Direct Access
  • UK Shipping Services by — Dynamic International Freight Services
  • US Shipping Services by — International Cargo Services
  • De-Hiss Processing by — Cedar Dh-1, Hhb Communications Inc.
  • On-Line & Telecine Services by — Western Images, San Francisco
  • Scripts by — Sapex Scripts
  • Commotion Visual Effects Software by — Puffin Designs
  • Digital Storage by — Hammer Storage Solutions
  • Pre-Visulization Computes by — Apple
  • Maya Software by — Alias / Wavefront
  • Lighting Equipment by — AFM Lighting
  • ARRIFLEX cameras & Hawk anamorphic lenses supplied by — Arri Media
  • Soundtrack Available on — Sony Classics
  • Shot on — Kodak Motion Picture Film
  • Read the Novel from Del Rey
  • Dolby Digital in select theatres
  • Sony Dynamic Digital Sound in select theatres
  • Digital dts Sound in select theatres
  • Lucasfilm THX in select theatres
  • No. 36705 Motion Picture Association of America
  • Computers by SiliconGraphics Computer Systems
  • Released by Twentieth Century Fox Film Corporation


}}

Görünümler[]

SithpediFavicon Bu çevrilmemiş liste eksiklere sahip. Ekleme yaparak Sithpedi'ye katkıda bulunabilirsiniz.
Türe göre
Karakterler Yaratıklar Droid modelleri Olaylar Konumlar
Organizasyon ve ünvanlar Duyarlı türler Taşıt ve gemiler Silah ve teknolojiler Muhtelif

Karakterler

Canon karakterler

  • 1138 (İlk görünüm)
  • 1234 (İlk görünüm)
  • 1373 (İlk görünüm)
  • 1472 (İlk görünüm)
  • 1933 (İlk görünüm)
  • 2163 (İlk görünüm)
  • 2296 (İlk görünüm)
  • 2391 (İlk görünüm)
  • 2714 (İlk görünüm)
  • 2767 (İlk görünüm)
  • 2943 (İlk görünüm)
  • 3271 (İlk görünüm)
  • 6369 (İlk görünüm)
  • 7169 (İlk görünüm)
  • 7276 (İlk görünüm)
  • 7824 (İlk görünüm)
  • Agrippa Aldrete (Silinen sahne(ler)de görülüyor)
  • Mas Amedda (İlk görünüm)
  • Amee (İlk görünüm)
  • Padmé Amidala (İlk görünüm)
  • Fodesinbeed Annodue (İlk görünüm)
  • Bail Antilles (İlk bahsedilme)
  • Passel Argente (İlk görünüm)
  • Bok Askol (İlk görünüm)
  • Ebenn Q3 Baobab (İlk görünüm)
  • Kitster Banai (İlk görünüm)
  • Edcel Bar Gane (İlk görünüm)
  • Aldar Beedo (İlk görünüm)
  • Gardulla Besadii the Elder (İlk görünüm)
  • Sio Bibble (İlk görünüm)
  • Depa Billaba (İlk görünüm)
  • Jar Jar Binks (İlk görünüm)
  • Dud Bolt (İlk görünüm)
  • Hela Brandes (İlk görünüm)
  • C-3PO
  • Tobler Ceel (Cut)
  • Ianad Cisma (İlk görünüm)
  • Lufa Danak (İlk görünüm)
  • Dams Denna (İlk görünüm)
  • Lana Dobreed (İlk görünüm)
  • Lott Dod (İlk görünüm)
  • Daultay Dofine (İlk görünüm)
  • Porro Dolphe (İlk görünüm)
  • Tox Don (İlk görünüm)
  • Pa Dua (İlk görünüm)
  • DUM-4 (İlk görünüm)
  • Hugo Eckener (İlk görünüm)
  • Dineé Ellberger (İlk görünüm)
  • Ebe E. Endocott (İlk görünüm)
  • Eirtaé (İlk görünüm)
  • Erdan (İlk görünüm)
  • Onaconda Farr (İlk görünüm)
  • Bib Fortuna
  • Diva Funquita (İlk görünüm)
  • G8-R3 (İlk görünüm)
  • Adi Gallia (İlk görünüm)
  • Gasgano (İlk görünüm)
  • Ann Gella (İlk görünüm)
  • Tann Gella (İlk görünüm)
  • Gragra (İlk görünüm)
  • Grebleips (İlk görünüm)
  • Greedo (Silinen sahne(ler)de görülüyor)
  • Nute Gunray (İlk görünüm)
  • Mars Guo (İlk görünüm)
  • Rune Haako (İlk görünüm)
  • Clegg Holdfast (İlk görünüm)
  • Lutin Hollis (İlk görünüm)
  • Tey How (İlk görünüm)
  • Jabba Desilijic Tiure
  • Jerus Jannick (İlk görünüm)
  • Qui-Gon Jinn (İlk görünüm)
  • Jira (İlk görünüm)
  • Augara Jowil (İlk görünüm)
  • Maz Kanata (İlk görünüm) (Retcon)
(as a statue)
  • Neva Kee (İlk görünüm)
  • Obi-Wan Kenobi
  • Graxol Kelvyyn (İlk görünüm)
  • Ki-Adi-Mundi (İlk görünüm)
  • Irya Kirsch (İlk görünüm)
  • Plo Koon (İlk görünüm)
  • Eeth Koth (İlk görünüm)
  • Maoi Madakor (İlk görünüm)
  • Elan Mak (İlk görünüm)
  • Ody Mandrell (İlk görünüm)
  • Darth Maul (İlk görünüm)
  • Mawhonic (İlk görünüm)
  • Melee (İlk görünüm)
  • Liana Merian (Silinen sahne(ler)de görülüyor)
  • Aks Moe (İlk görünüm)
  • Rugor Nass (İlk görünüm)
  • Odin Nesloor (İlk görünüm)
  • Nobot (İlk görünüm)
  • Po Nudo (İlk görünüm)
  • Ric Olié (İlk görünüm)
  • OOM-9 (İlk görünüm)
  • Orr'UrRuuR'R (İlk görünüm)
  • Teemto Pagalies (İlk görünüm)
  • Sheev Palpatine/Darth Sidious (Palpatine/Darth Sidious olarak ilk tanımlanışı)
  • Pampy (İlk görünüm) (DVD release only)
  • Quarsh Panaka (İlk görünüm)
  • Perosei (İlk görünüm)
  • Even Piell (İlk görünüm)
  • PK-4 (Silinen sahne(ler)de görülüyor)
  • Yarael Poof (İlk görünüm)
  • Elnick Pye (İlk görünüm)
  • Ben Quadinaros (İlk görünüm)
  • R2-A6 (İlk görünüm)
  • R2-B1 (İlk görünüm)
  • R2-C4 (İlk görünüm)
  • R2-D2
  • R2-M5 (İlk görünüm)
  • R2-N3 (İlk görünüm)
  • R2-R9 (İlk görünüm)
  • Mot-Not Rab (İlk görünüm)
  • Rabé (İlk görünüm)
  • Mat Rags (İlk görünüm)
  • Oppo Rancisis (İlk görünüm)
  • Boles Roor (İlk görünüm)
  • Ark Roose (İlk görünüm)
  • Horox Ryyder (İlk görünüm)
  • Sabé (İlk görünüm)
  • Saché (İlk görünüm)
  • Wan Sandage (İlk görünüm)
  • Sebulba (İlk görünüm)
  • Seek (İlk görünüm)
  • Diva Shaliqua (İlk görünüm)
  • Lufta Shif (İlk görünüm)
  • Aurra Sing (İlk görünüm)
  • Anakin Skywalker
  • Shmi Skywalker (İlk görünüm)
  • Rum Sleg (İlk görünüm)
  • Stonroy Soma (Cut)
  • Swamptoe (İlk görünüm)
  • Gavyn Sykes (İlk görünüm)
  • Orn Free Taa (İlk görünüm)
  • Orn Free Taa's partner (İlk görünüm) (DVD release only)
  • Sei Taria (İlk görünüm)
  • Roos Tarpals (İlk görünüm)
  • TC-4 (İlk görünüm) (Cut)
  • TC-14 (İlk görünüm)
  • Ainlee Teem (İlk bahsedilme)
  • Teers (İlk görünüm)
  • Saesee Tiin (İlk görünüm)
  • Tikkes (İlk görünüm)
  • Hogan Tinmar (İlk görünüm)
  • Toonbuck Toora (İlk görünüm)
  • Deland Tyerell (Silinen sahne(ler)de görülüyor)
  • Ratts Tyerell (İlk görünüm)
  • OWO-1 (İlk görünüm)
  • Unidentified Security Battle Droid (İlk görünüm)
  • Finis Valorum (İlk görünüm)
  • Horace Vancil (İlk görünüm)
  • Quinlan Vos (İlk görünüm)
  • Wald (İlk görünüm)
  • Watto (İlk görünüm)
  • Weazel (İlk görünüm)
  • Arven Wendik (İlk görünüm)
  • Antidar Williams (İlk görünüm)
  • Mace Windu (İlk görünüm)
  • Yaddle (İlk görünüm)
  • Yané (İlk görünüm)
  • Yarua (İlk görünüm)
  • Baskol Yeesrim (İlk görünüm)
  • Yoda
  • Graf Zapalo (İlk görünüm)

Legends karakterler

  • 1138 (İlk görünüm)
  • 1933 (İlk görünüm)
  • 2163 (2163 olarak ilk tanımlanışı)
  • 3B3-10 (İlk görünüm)
  • 3B3-1204 (İlk görünüm)
  • 3B3-21 (İlk görünüm)
  • 3B3-888 (İlk görünüm)
  • Yeb Yeb Adem'thorn (İlk görünüm)
  • Agrippa Aldrete (Silinen sahne(ler)de görülüyor)
  • Viff Almay (İlk görünüm)
  • Mas Amedda (İlk görünüm)
  • Amee (İlk görünüm)
  • Padmé Amidala
  • Fodesinbeed Annodue (İlk görünüm)
  • Bail Antilles (İlk görünüm)
  • Passel Argente (İlk görünüm)
  • Bok Askol (İlk görünüm)
  • Kitster Chanchani Banai (İlk görünüm)e
  • Ebenn Q3 Baobab (İlk görünüm)
  • Edcel Bar Gane (İlk görünüm)
  • Jisk Barer (İlk görünüm)
  • Aldar Beedo (İlk görünüm)
  • Been (İlk görünüm)
  • Tendau Bendon (Cut)
  • Gardulla Besadii the Elder (İlk görünüm)
  • Sio Bibble (İlk görünüm)
  • Depa Billaba (İlk görünüm)
  • Jar Jar Binks (İlk görünüm)
  • Dud Bolt (İlk görünüm)
  • Pax Bonkik (İlk görünüm)
  • Trax Bonkik (İlk görünüm)
  • Carlon Brandes (İlk görünüm)
  • Hela Brandes (İlk görünüm)
  • Breedo (İlk görünüm)
  • Hap Brehg (İlk görünüm)
  • Nici Burrén (İlk görünüm)
  • C-3PO
  • Tobler Ceel (İlk görünüm)
  • Chamberlyn (İlk görünüm)
  • Chokk (İlk görünüm)
  • Murr Danod (İlk görünüm)
  • Dams Denna (İlk görünüm)
  • DFS-1015 (İlk görünüm)
  • DFS-1104 (İlk görünüm)
  • DFS-1138 (İlk görünüm)
  • DFS-1308 (İlk görünüm)
  • DFS-327 (İlk görünüm)
  • Lana Dobreed (İlk görünüm)
  • Lott Dod (İlk görünüm)
  • Daultay Dofine (İlk görünüm)
  • Porro Dolphe (İlk görünüm)
  • Tox Don (İlk görünüm)
  • Jull Dremon (Retcon)
  • Freon Drevan (İlk görünüm)
  • Pa Dua (İlk görünüm)
  • DUM-4 (İlk görünüm)
  • DUM-9 (İlk görünüm)
  • Hugo Eckener (İlk görünüm)
  • EG-9 (Silinen sahne(ler)de görülüyor)
  • Eirtaé (İlk görünüm)
  • Kund Ekorr (İlk görünüm)
  • Dineé Ellberger (İlk görünüm)
  • Ellie (İlk görünüm)
  • Erdan (İlk görünüm)
  • Ebe E. Endocott (İlk görünüm)
  • Onaconda Farr (İlk görünüm)
  • (İlk görünüm)
  • Niai Fieso (İlk görünüm)
  • Bib Fortuna
  • Diva Funquita (İlk görünüm)
  • G8-R3 (İlk görünüm)
  • Danzal Galak Sr. (İlk görünüm)
  • Adi Gallia (İlk görünüm)
  • Phylo Gandish (İlk görünüm)
  • Gasgano (İlk görünüm)
  • Ann Gella (İlk görünüm)
  • Tann Gella (İlk görünüm)
  • Gragra (İlk görünüm)
  • Grebleips (İlk görünüm)
  • Greedo (Silinen sahne(ler)de görülüyor)
  • Nute Gunray (İlk görünüm)
  • Mars Guo (İlk görünüm)
  • Rune Haako (İlk görünüm)
  • Clegg Holdfast (İlk görünüm)
  • Lutin Hollis (İlk görünüm)
  • Tey How (İlk görünüm)
  • Bernie Jabesq (İlk görünüm)
  • Jerus Jannick (İlk görünüm)
  • Qui-Gon Jinn (İlk görünüm)
  • Jira (İlk görünüm)
  • Augara Jowil (İlk görünüm)
  • Zill Kartay (İlk görünüm)
  • Neva Kee (İlk görünüm)
  • Graxol Kelvyyn (İlk görünüm)
  • Obi-Wan Kenobi
  • Ki-Adi-Mundi (İlk görünüm)
  • Rya Kirsch (İlk görünüm)
  • Plo Koon (İlk görünüm)
  • Televan Koreyy (İlk görünüm)
  • Eeth Koth (İlk görünüm)
  • Fo Kuna (İlk görünüm)
  • LobwuWa Loba (İlk görünüm)
  • Orrin Loneozner (İlk görünüm)
  • Yade M'rak (İlk görünüm)
  • Maoi Madakor (İlk görünüm)
  • Ody Mandrell (İlk görünüm)
  • Darth Maul (İlk görünüm)
  • Mawhonic (İlk görünüm)
  • Meddun (İlk görünüm)
  • Melee (İlk görünüm)
  • Liana Merian (Cut)
  • Michael (İlk görünüm)
  • Aks Moe (İlk görünüm)
  • Kam Nale (İlk görünüm)
  • Rugor Nass (İlk görünüm)
  • Odin Nesloor (İlk görünüm)
  • Nici (İlk görünüm)
  • Nobot (İlk görünüm)
  • Po Nudo (İlk görünüm)
  • Ric Olié (İlk görünüm)
  • OOM-9 (İlk görünüm)
  • Ninopas Orocc (İlk görünüm)
  • Orr Agg R'orr (İlk görünüm)
  • Orr'UrRuuR'R (İlk görünüm)
  • OWO-1 (İlk görünüm)
  • P-59 (İlk görünüm)
  • P-60 (İlk görünüm)
  • Teemto Pagalies (İlk görünüm)
  • Tobias Pall (İlk görünüm)
  • Palpatine/Darth Sidious
  • Pampy (İlk görünüm)
  • Quarsh Panaka (İlk görünüm)
  • Baras Perosei (İlk görünüm)
  • Even Piell (İlk görünüm)
  • Yarael Poof (İlk görünüm)
  • Ben Quadinaros (İlk görünüm)
  • R2-A6 (İlk görünüm)
  • R2-B1 (İlk görünüm)
  • R2-C4 (İlk görünüm)
  • R2-D2
  • R2-M5 (İlk görünüm)
  • R2-N3 (İlk görünüm)
  • R2-R9 (İlk görünüm)
  • R2-T0 (İlk görünüm)
  • R5-X2 (İlk görünüm)
  • Mot-Not Rab (İlk görünüm)
  • Rabé (İlk görünüm)
  • Mat Rags (İlk görünüm)
  • Oppo Rancisis (İlk görünüm)
  • Mik Regrap (İlk görünüm)
  • Teyora Rekab (İlk görünüm)
  • Riknak (İlk görünüm)
  • Boles Roor (İlk görünüm)
  • Ark Roose (İlk görünüm)
  • Aehrrley Rue (İlk görünüm)
  • Cid Rushing (İlk görünüm)
  • RuuR'Ur (İlk görünüm)
  • Horox Ryyder (İlk görünüm)
  • Sabé (İlk görünüm)
  • Saché (İlk görünüm)
  • Wan Sandage (İlk görünüm)
  • Sebulba (İlk görünüm)
  • Seek (İlk görünüm)
  • Jedwar Seelah (İlk görünüm)
  • Boonta Hestilic Shad'ruu (Yalnızca dolaylı bahsedilme)
  • Shakka (İlk görünüm)
  • Diva Shaliqua (İlk görünüm)
  • Lufta Shif (İlk görünüm)
  • Aurra Sing (İlk görünüm)
  • Anakin Skywalker
  • Shmi Skywalker (İlk görünüm)
  • Slarm (İlk görünüm)
  • Rum Sleg (İlk görünüm)
  • Jenn Smeel (İlk görünüm)
  • SSA-1015 (İlk görünüm)
  • SSA-306 (İlk görünüm)
  • SSA-719 (İlk görünüm)
  • Gavyn Sykes (İlk görünüm)
  • Orn Free Taa (İlk görünüm)
  • Orn Free Taa's Twi'lek aide (İlk görünüm)
  • Sei Taria (İlk görünüm)
  • Roos Tarpals (İlk görünüm)
  • TC-14 (İlk görünüm)
  • TC-3 (Cut) (İlk görünüm)
  • TC-4 (Cut) (İlk görünüm)
  • Ainlee Teem (İlk bahsedilme)
  • Teers (İlk görünüm)
  • Teguar (İlk görünüm)
  • Rango Tel (İlk görünüm)
  • Reike Th'san (İlk görünüm)
  • Saesee Tiin (İlk görünüm)
  • Tikkes (İlk görünüm)
  • Hogan Tinmar (İlk görünüm)
  • Jabba Desilijic Tiure
  • Toonbuck Toora (İlk görünüm)
  • Toonbuck Toora's consort (İlk görünüm)
  • Romeo Treblanc (İlk görünüm)
  • Tyerell (İlk görünüm)
  • Deland Tyerell (İlk görünüm)
  • Djulla Tyerell (İlk görünüm)
  • Doby Tyerell (İlk görünüm)
  • Ratts Tyerell (İlk görünüm)
  • Sil Unch (İlk görünüm)
  • UrrOr'RuuR (İlk görünüm)
  • Rayno Vaca (İlk görünüm)
  • Finis Valorum (İlk görünüm)
  • Horace Vancil (İlk görünüm)
  • Corix Venne (İlk görünüm)
  • Quinlan Vos (İlk görünüm)
  • W. Wald (İlk görünüm)
  • Watto (İlk görünüm)
  • Weazel (İlk görünüm)
  • Arven Wendik (İlk görünüm)
  • Grotto Werribee (İlk görünüm)
  • Antidar Williams (İlk görünüm)
  • Mace Windu (İlk görünüm)
  • Yaddle (İlk görünüm)
  • Yané (İlk görünüm)
  • Yarua (İlk görünüm)
  • Baskol Yeesrim (İlk görünüm)
  • Yoda
  • Graf Zapalo (İlk görünüm)
  • Unidentified draped senator (İlk görünüm)
  • Unidentified DRK-1 probe droid (İlk görünüm)
  • Unidentified Naboo councilman (İlk görünüm)
  • Unidentified Naboo councilwoman (İlk görünüm)
  • Unidentified OOM security battle droid (Saak'ak; corporal) (İlk görünüm)
  • Unidentified pasty-skinned male Twi'lek (Cut)
  • Unidentified podrace gambler (İlk görünüm)

Yaratıklar

Canon yaratıklar

  • Bantha
  • Bird
    • Duck (İlk bahsedilme)
    • Nuna (İlk görünüm)
    • Pelikki (İlk görünüm)
    • Pylat bird (Silinen sahne(ler)de görülüyor)
  • Cave sketto (İlk görünüm)
  • Eopie (İlk görünüm)
  • Fambaa (İlk görünüm)
  • Falumpaset (İlk görünüm)
  • Fish (İlk görünüm)
    • Gooberfish (İlk bahsedilme)
    • Eel (İlk görünüm)
      • Colo claw fish (İlk görünüm)
    • Scalefish (İlk görünüm)
      • Doo (İlk görünüm)
      • Faa (İlk görünüm)
      • Laa (İlk görünüm)
      • Mee (İlk görünüm)
      • Ray (İlk görünüm)
      • See (İlk görünüm)
      • Tee (İlk görünüm)
  • Gorg
  • Guarlara (İlk görünüm) (Statues only)
  • Ikopi (İlk görünüm)
  • Midi-chlorian (İlk bahsedilme)
  • Mott (İlk görünüm)
  • Opee sea killer (İlk görünüm)
  • Peko-peko (İlk görünüm)
  • Potolli (İlk görünüm) (Fur only)
  • Reptavian
    • Kaadu (İlk görünüm)
    • Pikobi (İlk görünüm)
  • Reptile
    • Dewback
    • Rancor (Hide only)
    • Ronto
  • Sando aqua monster (İlk görünüm)
  • Shaak (İlk görünüm)

Legends yaratıklar

  • Bantha
  • Colo claw fish (İlk görünüm)
  • Dewback
  • Doo (İlk görünüm)
  • Duck (İlk görünüm)
  • Dwarf nuna (İlk görünüm)
  • Eopie (İlk görünüm)
  • Faa (İlk görünüm)
  • Falumpaset (İlk görünüm)
  • Fambaa (İlk görünüm)
  • Gooberfish (İlk görünüm)
  • Gorg (İlk görünüm)
  • Guarlara (İlk görünüm)
  • Ikopi (İlk görünüm)
  • Kaadu (İlk görünüm)
  • Laa (İlk görünüm)
  • Mee (İlk görünüm)
  • Mott (İlk görünüm)
  • Opee sea killer (İlk görünüm)
  • Peko-peko (İlk görünüm)
  • Pikobi (İlk görünüm)
  • Potolli (İlk görünüm) (fur only)
  • Neimoidian pylat bird (Cut) (İlk görünüm)
  • Ray
  • Ronto
  • Sando aqua monster (İlk görünüm)
  • See (İlk görünüm)
  • Shaak (İlk görünüm)
  • Tee (İlk görünüm)

Droid modelleri

Canon droidler

  • Astromech droid
    • R-series
      • R1-series astromech droid
        • R1-type shopkeeping drone (İlk görünüm)
      • R2 series astromech droid
      • R5 series astromech droid
  • Battle droid (İlk görünüm)
    • B-series battle droid (İlk görünüm)
      • B1-series battle droid (İlk görünüm)
        • OOM-series battle droid (İlk görünüm)
          • OOM command battle droid (İlk görünüm)
          • OOM pilot battle droid (İlk görünüm)
          • OOM-series security droid (İlk görünüm)
    • Droideka (İlk görünüm)
      • P-series droideka (İlk görünüm)
    • Neimoidian battle droid (İlk görünüm)
    • Turret-droid (İlk görünüm)
      • Droid laser turret (İlk görünüm)
  • Cam droid (İlk görünüm)
    • Hologlide J57 cam droid (İlk görünüm)
    • Senate hovercam droid (İlk görünüm)
  • Cleaning droid
    • Hangar deck scrubber droid
    • Talking magnetite cleaner (İlk görünüm)
  • Droid starfighter (İlk görünüm)
    • Variable Geometry Self-Propelled Battle Droid, Mark I (İlk görünüm)
  • Labor droid
    • PK-series worker droid (İlk görünüm)
  • P-100 pick-up droid (İlk görünüm)
  • Pilot droid
  • Power droid
    • EG-series power droid
    • GNK-series power droid
  • Probe droid
    • DRK-1 Dark Eye probe droid (İlk görünüm)
  • Protocol droid
    • 3PO-series protocol droid
    • TC-series protocol droid (İlk görünüm)
  • Repair droid
    • DUM-series pit droid (İlk görünüm)
    • Otoga-222 maintenance droid (İlk görünüm)
  • Rolo droid (İlk görünüm)
  • Salvage droid (İlk görünüm)
    • P-100 Salvage Droid (İlk görünüm)
  • Security droid
  • Shopkeeper droid (İlk görünüm)
    • R1-type shopkeeping drone (İlk görünüm)
  • Smelter droid
  • Stretch droid (İlk görünüm)
  • Surveillance droid (İlk görünüm)
  • Welding droid (İlk görünüm)

Legends droidler

  • Astromech droid
    • R-series
      • R1-series astromech droid
      • R2-series astromech droid
      • R5-series astromech droid
  • Battle droid (İlk görünüm)
    • B-series battle droid (İlk görünüm)
      • B1-Series battle droid (İlk görünüm)
    • Droideka (İlk görünüm)
      • P-series destroyer droid (İlk görünüm)
    • OOM-series battle droid (İlk görünüm)
      • OOM command battle droid (İlk görünüm)
      • OOM pilot battle droid (İlk görünüm)
      • OOM security battle droid (İlk görünüm)
    • Turret droid
      • Droid laser turret (İlk görünüm)
    • Variable Geometry Self-Propelled Battle Droid, Mark I (İlk görünüm)
  • Cam droid (İlk görünüm)
    • Holocamera (İlk görünüm)
      • Senate cam droid (İlk görünüm)
    • Hologlide J57 cam droid (İlk görünüm)
  • Labor droid (İlk görünüm)
    • DUM-series pit droid (İlk görünüm)
    • PK-series worker droid (İlk görünüm)
    • Stretch droid (İlk görünüm)
  • Maintenance droid
    • Otoga-222 maintenance droid (İlk görünüm)
    • Scrubber droid (İlk görünüm)
    • Shopkeeper drone
      • R1-type shopkeeping drone (İlk görünüm)
    • Talking magnetite cleaner (İlk görünüm)
    • Trade Federation maintenance droid (İlk görünüm)
    • Welding droid (İlk görünüm)
  • Power droid
    • GNK power droid
  • Probe droid
    • DRK-1 Dark Eye probe droid (İlk görünüm)
  • Protocol droid
    • 3PO-series protocol droid
    • TC-series protocol droid (İlk görünüm)
  • P-100 salvage droid (İlk görünüm)
  • Salvage droid holding arm (İlk görünüm)
  • Surveillance droid (İlk görünüm)
    • Recon-PK series droid (İlk görünüm)

Olaylar

Canon olaylar

  • Defeat of the Sith (İlk bahsedilme)
  • Republic Era
    • Boonta Eve Classic (İlk görünüm)
    • Boss Meetup (İlk görünüm)
    • Coronation of Queen Amidala (İlk bahsedilme) (Yalnızca dolaylı bahsedilme)
    • Funeral of Qui-Gon Jinn (İlk görünüm)
    • Invasion of Naboo (İlk görünüm)
      • Attack on Otoh Gunga (İlk bahsedilme)
      • Attack on Otoh Langua (İlk bahsedilme) (Yalnızca dolaylı bahsedilme)
      • Battle of Naboo (İlk görünüm)
      • Capture of Theed (İlk görünüm)
      • Duel on Tatooine (İlk görünüm)
      • Escape from the Saak'ak (İlk görünüm)
    • Supreme Chancellor Election (İlk bahsedilme)

Legends olaylar

  • Invasion of Naboo (İlk görünüm)
    • Mission to Naboo
    • Subjugation of Parrlay (Yalnızca dolaylı bahsedilme)
    • Fall of Theed (İlk görünüm)
    • Duel on Tatooine (İlk görünüm)
    • Siege of Otoh Gunga (İlk bahsedilme)
    • Battle of Naboo (İlk görünüm)
  • Boonta Eve Classic (İlk görünüm)
  • Funeral of Qui-Gon Jinn (İlk görünüm)
  • Galactic Republic Chancery election (İlk bahsedilme)

Konumlar

Canon konumlar

  • Core Worlds
    • Alderaan (Sadece bahsi geçti)
    • Corusca sector
      • Coruscant subsector
        • Coruscant system
          • Coruscant
            • Galactic City
              • Federal District (İlk görünüm)
                • 500 Republica (İlk görünüm)
                  • Palpatine's apartment (İlk görünüm)
                • Palace Precinct (İlk görünüm)
                  • Jedi Temple (İlk görünüm)
                    • Council Towers (İlk görünüm)
                      • High Council Tower (İlk görünüm)
                        • Contemplation Stations (İlk görünüm)
                        • Jedi Council Chamber (İlk görünüm)
                      • Reassignment Council Tower (İlk görünüm)
                      • Tower of First Knowledge (İlk görünüm)
                      • Tower of Reconciliation (İlk görünüm)
                    • Temple Spire (İlk görünüm)
                • Senate Plaza (İlk görünüm)
                  • Avenue of the Core Founders (İlk görünüm)
                  • Galactic Senate Building (İlk görünüm)
                    • Galactic Senate Chamber (İlk görünüm)
                      • Chancellor's podium (İlk görünüm)
          • Coruscant Prime (İlk görünüm)
  • Mid Rim Territories (İlk görünüm)
    • Chommell sector (İlk görünüm)
      • Naboo system (İlk görünüm)
        • Naboo (İlk görünüm)
          • Camp Four (İlk bahsedilme)
          • Caves of Eleuabad (İlk görünüm)
          • Great Grass Plains (İlk görünüm)
            • Shaak Ridge (İlk görünüm)
          • Gungan Sacred Place (İlk görünüm)
          • Lake Paonga (İlk görünüm)
            • Otoh Gunga (İlk görünüm)
              • City Bigspace (İlk görünüm)
              • High Board Room (İlk görünüm)
          • Lianorm Swamp (İlk görünüm)
          • Naboo Abyss (İlk görünüm)
          • Solleu River (İlk görünüm)
          • Theed (İlk görünüm)
            • Banqueting rotunda (İlk görünüm)
            • Funeral Temple (İlk görünüm)
            • Great Hall (İlk görünüm)
            • Guido's Tower (İlk görünüm)
            • Palace Plaza (İlk görünüm)
              • Triumphal Arch (İlk görünüm)
            • Theed power generator (İlk görünüm)
            • Theed Royal Palace (İlk görünüm)
              • Theed Hangar (İlk görünüm)
              • Throne room (İlk görünüm)
              • Turret Room (İlk görünüm)
            • Virdugo Plunge (İlk görünüm)
      • Veruna (İlk görünüm)
    • Malastare (İlk bahsedilme)
      • Pixelito (İlk bahsedilme)
  • Outer Rim Territories
    • Arkanis sector
      • Tatoo system
        • Tatoo I
        • Tatoo II
        • Tatooine
          • Arch Canyon (İlk görünüm)
          • Ben's Mesa (İlk görünüm)
            • Beggar's Canyon (İlk görünüm)
            • The Notch (İlk görünüm)
          • Bindy Bend (İlk görünüm)
          • Canyon Dune Turn (İlk görünüm)
          • The Coil (İlk görünüm)
          • The Corkscrew (İlk görünüm)
            • Devil's Doorknob (İlk görünüm)
          • Desert Plain (İlk görünüm)
          • Ebe Crater Valley (İlk görünüm)
          • Hutt Flats (İlk görünüm)
          • Jag Crag Gorge (İlk görünüm)
          • Jett's Chute (İlk görünüm)
          • Laguna Caves (İlk görünüm)
          • Mos Espa (İlk görünüm)
            • Akim's Munch (İlk görünüm)
            • Mos Espa Grand Arena (İlk görünüm)
              • Concessions concourses (İlk görünüm)
              • Watto's box (İlk görünüm)
            • Mos Espa Market (İlk görünüm)
            • Mos Espa podrace circuit (İlk görünüm)
              • Zorba's Back (İlk görünüm)
            • Skywalker home (İlk görünüm)
            • Slave Quarters Row (İlk görünüm)
            • Watto's junkshop (İlk görünüm)
          • Mospic High Range (İlk görünüm)
          • Mushroom Mesa (İlk görünüm)
          • Waldo Flats (İlk görünüm)
          • Waldo Grade (İlk görünüm)
          • The Whip (İlk görünüm)
          • Xelric Draw (İlk görünüm)
    • Iego (İlk bahsedilme)
    • Moons of Iego (İlk bahsedilme)
    • Spice Triangle
    • Tund system (İlk bahsedilme)

Legends konumlar

  • Coruscant (İlk görünüm)
    • Galactic City (İlk görünüm)
      • Senate District (İlk görünüm)
        • Ambassadorial Sector (İlk görünüm)
          • 500 Republica (İlk görünüm)
          • Avenue of the Core Founders (İlk görünüm)
          • Senate Plaza (İlk görünüm)
          • Senate Building (İlk görünüm)
            • Grand Convocation Chamber
      • Temple Precinct (İlk görünüm)
        • Jedi Temple (İlk görünüm)
          • High Council Chamber
  • Iego (İlk bahsedilme)
  • Malastare (İlk bahsedilme)
  • Naboo (İlk görünüm)
    • Great Grass Plains (İlk görünüm)
    • Gungan Sacred Place (İlk görünüm)
    • Lagulla ice cave (İlk görünüm)
    • Lake Paonga (İlk görünüm)
      • Otoh Gunga (İlk görünüm)
        • Central Civic area (İlk görünüm)
    • Lianorm Swamp (İlk görünüm)
    • Solleu River (İlk görünüm)
    • Theed (İlk görünüm)
      • Banqueting rotunda (İlk görünüm)
      • Guido's Tower (İlk görünüm)
      • Theed Funeral Temple (İlk görünüm)
      • Palace Plaza (İlk görünüm)
      • Plasma Refinery Complex
      • Theed Hangar (İlk görünüm)
      • Theed Royal Palace (İlk görünüm)
      • Throne room (İlk görünüm)
      • Triumphal Arch (İlk görünüm)
    • Ohma-D'un (İlk görünüm)
    • Rori (İlk görünüm)
  • Tatooine
    • Mos Espa (İlk görünüm)
      • Slave Quarters Row (İlk görünüm)
      • Wald's Parts (İlk görünüm)
    • Mos Espa Circuit (İlk görünüm)
      • Mos Espa Grand Arena (İlk görünüm)
      • Arch Canyon (İlk görünüm)
      • Beggar's Canyon
      • Bindy Bend (İlk görünüm)
      • Canyon Dune Turn (İlk görünüm)
      • The Coil (İlk görünüm)
      • The Corkscrew (İlk görünüm)
      • Devil's Doorknob (İlk görünüm)
      • Ebe Crater Valley (İlk görünüm)
      • Hutt Flats (İlk görünüm)
      • Jag Crag Gorge (İlk görünüm)
      • Jett's Chute (İlk görünüm)
      • Laguna Caves (İlk görünüm)
      • Metta Drop (İlk görünüm)
      • Mushroom Mesa (İlk görünüm)
      • Starlite Flats (İlk görünüm)
      • Waldo Flats (İlk görünüm)
      • The Whip (İlk görünüm)

Organizasyon ve ünvanlar

Canon organizasyon ve ünvanlar

  • Adi Gallia's family (İlk görünüm)
  • Advisor
  • Ambassador (İlk görünüm)
  • Boonta Eve Classic Podracer pilot (İlk görünüm)
  • Boss (İlk görünüm)
  • Bounty hunter
  • Bureaucrat
  • Congress of Malastare (İlk görünüm)
  • Crime lord
  • Engineer (İlk görünüm)
  • Fortuna family
  • Galactic Republic (İlk görünüm) (Galactic Republic olarak ilk tanımlanışı)
    • Galactic Senate (İlk görünüm)
      • Alderaanian delegation (Silinen sahne(ler)de görülüyor)
      • Malastare delegation (İlk görünüm)
      • Mon Calamari faction (İlk görünüm)
      • Naboo delegation (İlk görünüm)
      • Senate Guard (İlk görünüm)
      • Senator
    • Judicial Department (İlk görünüm)
      • Judicial (İlk görünüm)
      • Judicial Forces (İlk görünüm)
      • Republic courts (İlk bahsedilme)
    • Office of the Chancellor (İlk görünüm)
      • Supreme Chancellor (İlk görünüm)
      • Vice Chair (İlk görünüm)
  • Governor
  • Gungan High Council (İlk görünüm)
    • Rep (İlk görünüm)
    • Gungan Grand Army (İlk görünüm)
      • Binks' forces (İlk görünüm)
      • Militiagung (İlk görünüm)
      • Officer corps (İlk görünüm)
  • Handmaiden (İlk görünüm)
  • Hutt Clan
    • Besadii (İlk görünüm)
    • Jabba's criminal empire
  • Jedi
    • Jedi Order
      • Grand Master (İlk görünüm)
      • Jedi High Council (İlk görünüm)
      • Jedi Knight
      • Jedi Master
      • Padawan (Padawan olarak ilk tanımlanışı)
  • Law enforcement agency (İlk görünüm)
  • Majordomo
  • Merchant
    • Gorgmonger (İlk görünüm)
    • Junk dealer (İlk görünüm)
  • Naboo resistance (İlk bahsedilme)
  • Nubian Design Collective (İlk bahsedilme)
  • Orr'UrRuuR'R's tribe (İlk görünüm)
  • Podracer (İlk görünüm)
  • Police officer (İlk görünüm)
  • Queen (İlk görünüm)
  • Quinlan Vos' clan (İlk görünüm)
  • Royal House of Naboo (İlk görünüm)
    • Monarch of Naboo (İlk görünüm)
    • Naboo Royal Advisory Council (İlk görünüm)
      • Chief Architect (İlk görünüm)
      • Education Regent (İlk görünüm)
      • Governor of Naboo (İlk görünüm)
      • Master of Sciences (İlk görünüm)
      • Music Advisor (İlk görünüm)
    • Royal Naboo Security Forces (İlk görünüm)
      • Blue group (İlk görünüm)
      • Corporal
      • Head of Security (İlk görünüm)
      • Naboo Royal Handmaidens (İlk görünüm)
      • Naboo Royal Space Fighter Corps (İlk görünüm)
        • Bravo Squadron (İlk görünüm)
          • Bravo 3 (İlk görünüm)
          • Bravo Five (İlk görünüm)
          • Bravo Flight A (İlk görünüm)
          • Bravo Leader (İlk görünüm)
          • Flight B (İlk görünüm)
        • Naboo Fighter Pilot (İlk görünüm)
      • Naboo Palace Guard (İlk görünüm)
      • Red group (İlk görünüm)
      • Security Guard (İlk görünüm)
  • Sith (Sith olarak ilk tanımlanışı)
    • Dark Lord of the Sith
    • Darth
    • Sith apprentice
    • Sith Lord (Sith Lord olarak ilk tanımlanışı)
    • Sith Master
    • Sith warrior (İlk görünüm)
  • Six Virtues (İlk görünüm) (as statues)
  • Teacher
  • Trade Federation (İlk görünüm)
    • Commander
    • Financial officer (İlk görünüm)
    • Neimoidian faction (İlk görünüm)
    • Trade Federation military (İlk görünüm)
      • Trade Federation Droid Army (İlk görünüm)
      • Trade Federation fleet (İlk görünüm)
    • Settlement Officer (İlk görünüm)
    • Viceroy of the Trade Federation (İlk görünüm)
  • Viceroy (İlk görünüm)
  • Voltec (İlk bahsedilme)
  • Yarua's family (İlk görünüm)

Legends organizasyon ve ünvanlar

  • Banai family
  • Galactic Republic (İlk görünüm)
    • Galactic Senate (İlk görünüm)
      • Senator (İlk görünüm)
      • Vice Chair (İlk görünüm)
    • Senate Guard (İlk görünüm)
    • Supreme Chancellor (İlk görünüm)
  • Gungan society (İlk görünüm)
    • Boss (İlk görünüm)
    • Gungan Grand Army (İlk görünüm)
      • Bombad General (İlk görünüm)
      • Captain (İlk görünüm)
      • General (İlk görünüm)
    • Gungan High Council (İlk görünüm)
      • Rep (İlk görünüm)
  • Hoversled
  • Jabba Desilijic Tiure's criminal empire
    • Crime lord
    • Majordomo
  • Jedi Order
    • Grand Master (İlk görünüm)
    • Jedi Knight
    • Jedi Master
    • Padawan (İlk görünüm)
  • Kashyyyk Senatorial Delegation (İlk görünüm)
  • Order of the Sith Lords
    • Dark Lord of the Sith
    • Sith apprentice
  • Podracing (İlk görünüm)
  • Royal House of Naboo (İlk görünüm)
    • Handmaiden (İlk görünüm)
    • Naboo Royal Advisory Council (İlk görünüm)
      • Advisor (İlk görünüm)
      • Governor (İlk görünüm)
    • Monarch of Naboo (İlk görünüm)
  • Royal Naboo Security Forces (İlk görünüm)
    • Captain (İlk görünüm)
    • Corporal (İlk görünüm)
    • Palace Guard (İlk görünüm)
    • Security Guard (İlk görünüm)
    • Naboo Royal Space Fighter Corps (İlk görünüm)
      • Bravo Flight (İlk görünüm)
  • Trade Federation (İlk görünüm)
    • Settlement Officer (İlk görünüm)
    • Trade Baron (İlk görünüm)
    • Trade Defense Force (İlk görünüm)
      • Trade Federation Defense Fleet (İlk görünüm)
      • Trade Federation Droid Army (İlk görünüm)
        • Commander
        • Trade Federation Viceroy (İlk görünüm)

Duyarlı türler

Canon türler

  • Aleena (İlk görünüm)
  • Angel (İlk bahsedilme)
  • Anx (İlk görünüm)
  • Aqualish
    • Ualaq (İlk görünüm)
  • Asogian (İlk görünüm)
  • Bardottan (İlk görünüm)
  • Bith
  • Cerean (İlk görünüm)
  • Chagrian (İlk görünüm)
  • Devlikk (İlk görünüm)
  • Dug (İlk görünüm)
  • Elders (Naboo) (İlk görünüm) (Statues only)
  • Enso (İlk görünüm)
  • Er'Kit (İlk görünüm)
  • Fluggrian (İlk görünüm)
  • Glymphid (İlk görünüm)
  • Gran
  • Gungan (İlk görünüm)
    • Ankura (İlk görünüm)
    • Otolla (İlk görünüm)
  • Human
    • Chalactan (İlk görünüm)
    • Naboo
  • Hutt
  • Iktotchi (İlk görünüm)
  • Ishi Tib
  • Ithorian
  • Jawa
  • Kel Dor (İlk görünüm)
  • Klatooinian
  • Koorivar (İlk görünüm)
  • Lannik (İlk görünüm)
  • Near-human
    • Kiffar (İlk görünüm)
  • Neimoidian (İlk görünüm)
  • Nikto
    • Kajain'sa'Nikto
  • Nosaurian (İlk görünüm)
  • Nuknog (İlk görünüm)
  • Pacithhip
  • Palliduvan (İlk görünüm)
  • Quarren
  • Quermian (İlk görünüm)
  • Rodian
  • Roonan (İlk görünüm)
  • Sneevel (İlk görünüm)
  • Sullustan
  • Swokes Swokes (İlk görünüm)
  • Sy Myrthian (İlk görünüm)
  • Tarnab (İlk görünüm)
  • Theelin
  • Thisspiasian (İlk görünüm)
  • Tholothian (İlk görünüm)
  • Triffian (İlk görünüm)
  • Toong (İlk görünüm)
  • Toydarian (İlk görünüm)
  • Troig (İlk görünüm)
  • Tusken Raider (Tusken Raider olarak ilk tanımlanışı)
  • Twi'lek
  • Veknoid (İlk görünüm)
  • Vulptereen (İlk görünüm)
  • Weequay
  • Wookiee
  • Xamster (İlk görünüm)
  • Xexto (İlk görünüm)
  • Yoda's species
  • Zabrak (İlk görünüm)
    • Dathomirian (İlk görünüm)
    • Iridonian (İlk görünüm)

Legends türler

  • Aleena (İlk görünüm)
  • Anx (İlk görünüm)
  • Asogian (İlk görünüm)
  • Aqualish
    • Ualaq
  • Bith
  • Cerean
  • Chagrian
  • Chalactan
  • Dathomirian
  • Devlikk
  • Diathim (Sadece bahsi geçti)
  • Dug (İlk görünüm)
  • Enso
  • Elders (statue)
  • Er'Kit
  • Fluggrian
  • Glymphid
  • Gran
  • Gungan (İlk görünüm)
    • Ankura (İlk görünüm)
    • Otolla (İlk görünüm)
  • Human
    • Alderaanian
    • Coruscanti (İlk görünüm)
    • Korun (İlk görünüm)
    • Manda (İlk görünüm)
    • Near-Human
    • Naboo (İlk görünüm)
  • Hutt
  • Iktotchi (İlk görünüm)
  • Ishi Tib
  • Ithorian
  • Jawa
  • Kel Dor (İlk görünüm)
  • Kiffar (İlk görünüm)
  • Klatooinian
  • Koorivar
  • Lannik
  • Neimoidian
  • Nikto
    • Kajain'sa'Nikto
  • Nosaurian
  • Nuknog
  • Pacithhip
  • Phuii
  • Poldt (cut)
  • Quarren
  • Quermian
  • Rodian
  • Roonan
  • Shi'ido
  • Sneevel
  • Sullustan
  • Swokes Swokes
  • Sy Myrthian
  • Tarnab
  • Theelin
  • Thisspiasian
  • Tholothian
  • Toong
  • Toydarian (İlk görünüm)
  • Triffian
  • Troig
  • Tusken Raider
  • Twi'lek
  • Veknoid
  • Vulptereen
  • Weequay
  • Wookiee
  • Xamster
  • Xexto (İlk görünüm)
  • Yoda's species
  • Zabrak

Taşıt ve gemiler

Canon taşıtlar

  • Escape pod
    • Salon pod (İlk görünüm)
  • Gungan battle wagon (İlk görünüm)
  • Repulsorcraft
    • Podracer (İlk görünüm)
      • Anakin Skywalker's Podracer (İlk görünüm)
      • BT310 Quadra (İlk görünüm)
      • IPG-X1131 LongTail (İlk görünüm)
      • KT9 Wasp (İlk görünüm)
      • Ord Pedrovia (İlk görünüm)
      • Sebulba's Podracer (İlk görünüm)
        • Plug-F Mammoth Split-X engine (İlk görünüm)
      • Vulptereen 327 (İlk görünüm)
    • Speeder
      • Airspeeder
        • Airbus
        • EasyRide passenger airspeeder
      • Landspeeder
        • Flash speeder (İlk görünüm)
        • Gian heavy patrol speeder (İlk görünüm)
      • Speeder bike
        • FC-20 speeder bike (İlk görünüm)
          • Bloodfin (İlk görünüm)
    • Single Trooper Aerial Platform (İlk görünüm)
  • Repulsorlift
    • Armored Assault Tank (İlk görünüm)
    • Multi-Troop Transport (İlk görünüm)
  • Sandcrawler
  • Starship
    • Cruiser
      • Consular-class cruiser (İlk görünüm)
      • Gozanti-class cruiser (İlk görünüm)
        • Krayt's Honor (İlk görünüm)
    • J-type 327 Nubian starship (İlk görünüm)
      • Naboo Royal Starship (İlk görünüm)
    • Landing craft
      • C-9979 landing craft (İlk görünüm)
    • Lucrehulk-class LH-3210 cargo freighter (İlk görünüm)
      • Lucrehulk-class Battleship (İlk görünüm)
      • Saak'ak (İlk görünüm)
      • Vuutun Palaa (İlk görünüm)
    • Shuttle
      • Sheathipede-class transport shuttle (İlk görünüm)
        • Lapiz Cutter (İlk görünüm)
      • Valorum's shuttle (İlk görünüm)
    • Star Courier (İlk görünüm)
      • Scimitar (İlk görünüm)
    • Starfighter
      • N-1 starfighter (İlk görünüm)
    • Stealth ship (İlk görünüm)
    • Troop transport
      • Troop carrier
        • Platoon Attack Craft (İlk görünüm)
  • Swoop
    • Flare-S swoop
  • Submarine (İlk görünüm)
    • Gungan bongo submarine (İlk görünüm)
    • Heyblibber (İlk bahsedilme)
  • Tank (İlk görünüm)
  • Transport
    • CSS-1 Corellian Star Shuttle (İlk görünüm)
      • Perpetuus (İlk görünüm)

Legends taşıtlar

  • Armored Assault Tank (İlk görünüm)
  • C-9979 landing craft (İlk görünüm)
  • Consular-class space cruiser (İlk görünüm)
    • Radiant VII (İlk görünüm)
  • Corellian Star Shuttle (İlk görünüm)
  • Coruscant air bus (İlk görünüm)
  • Dusty Duck (İlk görünüm)
  • EasyRide passenger airspeeder (İlk görünüm)
  • Eddicus-class planetary shuttle (İlk görünüm)
    • Valorum's shuttle (İlk görünüm)
  • EVA Pod (İlk görünüm)
  • FC-20 speeder bike (İlk görünüm)
    • Bloodfin (İlk görünüm)
  • Flare-S swoop (İlk görünüm)
  • Gozanti Cruiser (İlk görünüm)
  • Gungan battle wagon (İlk görünüm)
  • Heyblibber (İlk görünüm)
  • J-type 327 Nubian royal starship (İlk görünüm)
  • Lucrehulk-class battleship (İlk görünüm)
    • Saak'ak (İlk görünüm)
  • Lucrehulk-class Droid Control Ship (İlk görünüm)
    • Vuutun Palaa (İlk görünüm)
  • Lucrehulk-class LH-3210 cargo freighter (İlk görünüm)
  • Multi-Troop Transport (İlk görünüm)
  • N-1 starfighter (İlk görünüm)
    • Bravo Fighter
    • Bravo 3
    • Bravo 4
    • Bravo 5
  • Podrace balloon (İlk görünüm)
  • Podracers (İlk görünüm)
    • Anakin Skywalker's Podracer (İlk görünüm)
    • BT310 quadra-Podracer (İlk görünüm)
    • FG 8T8-Twin Block2 Special (İlk görünüm)
    • GPE-3130 (İlk görünüm)
    • IPG-X1131 LongTail engine (İlk görünüm)
    • J930 Dash-8 engine (İlk görünüm)
    • KRT 410C (İlk görünüm)
    • KV9T9-B Wasp (İlk görünüm)
    • MARK IV Flat-Twin Turbojet (İlk görünüm)
    • Ord Pedrovia (İlk görünüm)
    • Plug-2 Behemoth engine (İlk görünüm)
    • Plug-F Mammoth Split-X engine
    • Plug-8G 927 Cluster Array engine (İlk görünüm)
    • Quadrijet 4-Barrel 904E engine (İlk görünüm)
    • Titan 2150 rocket engine (İlk görünüm)
    • TurboDyne 99-U engine (İlk görünüm)
    • Vulptereen 327 (İlk görünüm)
    • XL 5115 engine (İlk görünüm)
  • Platoon Attack Craft (İlk görünüm)
  • Repulsorpod (İlk görünüm)
  • Salon pod (İlk görünüm)
  • Sandcrawler
  • Scimitar (İlk görünüm)
  • Seraph-class urban landspeeder (İlk görünüm)
  • Sheathipede-class shuttle (İlk görünüm)
    • Lapiz Cutter (İlk görünüm)
  • Single Trooper Aerial Platform (İlk görünüm)
  • Spinner (İlk görünüm)
  • Stealth ship (İlk görünüm)
  • Submersible (İlk görünüm)
    • Tribubble bongo (İlk görünüm)
  • V-19 landspeeder (İlk görünüm)
  • X-34 landspeeder (İlk görünüm)
  • XR12 spacecraft (İlk görünüm)
    • Satellite Liberator (İlk görünüm)

Silah ve teknolojiler

Canon teknolojiler

  • Aeromagnifier (İlk görünüm)
  • Antenna
    • Integrated Comms Antenna (İlk görünüm)
  • Anti-static toolbox (İlk görünüm)
  • Autopilot (İlk görünüm)
  • Blast door
  • Blaster
    • Blaster cannon
      • 17kv antipersonnel twin blaster (İlk görünüm)
    • Blaster pistol
      • Ascension gun
      • DX-13 blaster pistol (İlk görünüm)
      • Heavy blaster pistol
        • CR-2 heavy blaster pistol (İlk görünüm)
        • S-5 blaster pistol (İlk görünüm)
      • Hold-out blaster (İlk görünüm)
        • ELG-3A blaster pistol (İlk görünüm)
        • Q2 hold-out blaster (İlk görünüm)
    • Blaster rifle
      • E-5 blaster rifle (İlk görünüm)
      • Senate Guard ceremonial blaster rifle (İlk görünüm)
    • Ion blaster
      • Jawa ionization blaster
  • Booma (İlk görünüm)
  • Breath mask
    • Antiox mask (İlk görünüm)
  • Catapult
    • Gungan catapult (İlk görünüm)
  • Comlink
    • Hush-98 comlink (İlk görünüm)
    • Wrist comm
  • Comlink booster pack (İlk görünüm)
  • Datapad
  • Deflector shield
    • Gungan personal energy shield (İlk görünüm)
  • Deflector shield generator
  • Droid
  • Electrobinoculars
    • Farseein (İlk görünüm)
  • Energy binder (İlk görünüm)
  • Engine
    • Podracer engine (İlk görünüm)
      • 620C racing engine (İlk görünüm)
  • Fork (İlk görünüm)
  • Gausser (İlk görünüm)
  • Grappling hook
  • Grenade launcher
    • MPL-57
  • Holocam
  • Hologram
  • Holoprojector
    • Imagecaster (İlk görünüm)
  • Hydrostatic bubble (İlk görünüm)
  • Hyperdrive
    • Hyperdrive regulator (İlk görünüm)
  • Laser cannon
  • Lightsaber
    • Double-bladed lightsaber (İlk görünüm)
      • Darth Maul's double-bladed lightsaber (İlk görünüm)
    • Adi Gallia's second lightsaber (İlk görünüm)
    • Qui-Gon Jinn's lightsaber (İlk görünüm)
    • Obi-Wan Kenobi's first lightsaber (İlk görünüm)
  • Mechno-chair (İlk görünüm)
  • Melee weapon
    • Electropole
    • Force pike
    • Staff (İlk görünüm)
      • Cesta (İlk görünüm)
    • Sword (İlk bahsedilme)
  • Meson taloscope (İlk görünüm)
  • Moisture vaporator
    • GX-8 water vaporator
  • Murchason ring stress analyzer (İlk görünüm)
  • Noeu sphere racquet (İlk görünüm)
  • Personal energy shield (İlk görünüm)
    • Gungan personal energy shield (İlk görünüm)
  • Pipe
    • Hookah pipe
  • Plasma detonator (İlk görünüm)
  • Power coupling (İlk görünüm)
  • Proton torpedo
  • Reactor
  • Rebreather (İlk görünüm)
    • A99 aquata breather (İlk görünüm)
  • Repulsorpod (İlk görünüm)
  • Slugthrower
    • Cycler rifle
    • Slugthrower rifle (İlk görünüm)
      • Adventurer slugthrower rifle (İlk görünüm)
  • Spoon
  • T3 web comber (İlk görünüm)
  • Transmitter chip (İlk bahsedilme)
  • Turbolaser
    • Quad turbolaser cannon
  • Turbolift
  • Turret
  • Viewscreen

Legends teknolojiler

  • A99 aquata breather (İlk görünüm)
  • Aeromagnifier (İlk görünüm)
  • Anti-static toolbox (İlk görünüm)
  • Blaster
    • Blaster pistol
      • CR-2 heavy blaster pistol (İlk görünüm)
      • DX-13 blaster pistol (İlk görünüm)
      • ELG-3A blaster pistol (İlk görünüm)
      • Model Q2 hold-out blaster pistol (İlk görünüm)
      • S-5 heavy blaster pistol (İlk görünüm)
    • Blaster rifle
      • E-5 blaster rifle (İlk görünüm)
    • Ion blaster
      • Jawa ionization blaster
  • Booma (İlk görünüm)
  • Datapad (İlk görünüm)
  • Deflector shield generator
  • Dorenian Beshniquel (İlk görünüm)
  • Farseein (İlk görünüm)
  • Gasser (İlk bahsedilme)
  • Catapult
    • Gungan energy catapult (İlk görünüm)
  • Comlink
    • Hush-98 comlink (İlk görünüm)
    • Wrist link
  • Hydrostatic bubble
  • Hologram
  • Holoprojector
    • Imagecaster (İlk görünüm)
  • Hookah pipe
  • Kloo horn (İlk görünüm)
  • Lightsaber
    • Double-bladed lightsaber (İlk görünüm)
      • Darth Maul's lightsaber
    • Adi Gallia's second lightsaber (İlk görünüm)
    • Qui-Gon Jinn's lightsaber
    • Obi-Wan Kenobi's first lightsaber
  • Moisture vaporator
    • GX-8 water vaporator
  • Murchason ring stress analyzer (İlk görünüm)
  • Noeu sphere racquet (İlk görünüm)
  • Ray shield generator (İlk görünüm)
  • T3 web comber (İlk görünüm)
  • Turbolaser
    • Quad turbolaser cannon

Muhtelif

Canon muhtelif

  • Ayalayli thornwood (İlk görünüm)
  • Army
    • Soldier
  • Binary star
  • Blockade
  • Boonta week
    • Boonta Eve
  • Braces (İlk görünüm)
  • Brain (Sadece bahsi geçti)
  • Chance cube (Chance cube olarak ilk tanımlanışı)
    • Watto's chance cube (İlk görünüm)
  • City
  • Clothing
    • Backpack
    • Boot
    • Cannom collar (İlk görünüm)
    • Crown (İlk görünüm)
    • Cloak
      • Qui-Gon Jinn's cloak
    • Dancing-girl costume
    • Flight helmet
    • Flight suit
    • Mantle
      • Mantle of the supreme representative
    • Necklace
      • Japor snippet (İlk görünüm)
    • Padmé Amidala's wardrobe (İlk görünüm)
      • Battle dress (İlk görünüm)
      • Black traveling gown (İlk görünüm)
      • Dark purple traveling dress (İlk görünüm)
      • Escoffiate (İlk görünüm)
      • Flame-colored robes (İlk görünüm)
      • Foreign residence gown (İlk görünüm)
      • Jubilation dress (İlk görünüm)
      • Lilac visitation outfit (İlk görünüm)
      • Peasant dress disguise (İlk görünüm)
      • Senate gown (İlk görünüm)
      • Shiraya fan headdress (İlk görünüm)
      • Suspensa (İlk görünüm)
      • Throne room gown (İlk görünüm)
    • Poncho
    • Robe
    • Senatorial miter (İlk görünüm)
  • Concussive absorbing material (İlk görünüm)
  • Coruscanti (İlk görünüm)
  • Cremation
  • Currency
  • Dangler (İlk görünüm)
  • Death
  • Democracy (İlk görünüm)
  • Desert
  • Dream (Sadece bahsi geçti)
  • Fire
  • Flag of Hok (İlk görünüm)
  • The Force
    • Chosen One (Chosen One olarak ilk tanımlanışı)
    • Dark side of the Force
    • Force power
      • Force Dash (İlk görünüm)
      • Force jump
      • Mind probe
      • Mind trick
      • Telekinesis
    • Light side of the Force
    • Living Force (Sadece bahsi geçti)
    • Vergence (vergence olarak ilk tanımlanışı)
  • Foodstuff
    • Ahrisa (İlk görünüm)
    • Deep-fried gorg (İlk görünüm)
    • Fruit
      • Apple (İlk görünüm)
      • Bristlemelon (İlk görünüm)
      • Pallie (İlk görünüm)
      • Sidi gourd (İlk görünüm)
    • Haroun bread (İlk görünüm)
    • Lamta (İlk görünüm)
    • Vaporator mushroom (İlk görünüm)
  • Free Trade Zone (İlk bahsedilme) (Yalnızca dolaylı bahsedilme)
  • Fuel (Sadece bahsi geçti)
  • Funeral
  • Gambling (İlk görünüm)
  • Gas
    • Dioxis (İlk görünüm)
    • Poison gas (İlk görünüm)
  • Gimer stick
  • Goddess of security and safekeeping (İlk görünüm) (As statue)
  • Great Plan (İlk görünüm)
  • Humanoid
  • Hyperspace
  • Hyperspace route (Sadece bahsi geçti)
  • Jedi Code (İlk bahsedilme)
  • Jedi training
  • Jedi Trials (İlk bahsedilme)
  • Jewel of Zenda (İlk görünüm)
  • Language
    • Binary
    • Galactic Basic Standard
    • Gunganese (İlk görünüm)
    • Huttese
      • "Gi Shatta Gasha"
    • Rodian
    • Tusken
    • Writing
      • Aurebesh
      • Futhark (İlk görünüm)
      • Futhork (İlk görünüm)
      • Huttese (alternative writing system) (İlk görünüm)
  • Lekku
  • Lethorn (İlk görünüm)
  • Life debt (İlk görünüm)
  • Lightsaber combat
  • Maker (Sadece bahsi geçti)
  • Mark of illumination (İlk görünüm)
  • "May the Force be with you"
  • Meditation
  • Megacorporation (İlk görünüm)
  • Metal
    • Chromium
    • Orichalc (İlk görünüm)
  • Moisture farmer
  • Monarchy
  • Music
  • Musical instrument
    • Cattorobe (İlk görünüm)
    • Dorenian Beshniquel
    • Drum
      • Gungan drum (İlk görünüm)
      • Karmova drum (İlk görünüm)
    • Floonorp (İlk görünüm)
    • Gungan whistle (İlk görünüm)
    • Podport bandfill (İlk görünüm)
    • Sabriquet (İlk görünüm)
  • Naval warfare
  • Nocombackie law (İlk görünüm)
  • Outer Rim Basic (İlk görünüm)
  • Parade (İlk görünüm)
  • Pillow
  • Plant
    • Flower
      • Queen's Heart (İlk görünüm)
    • Tree
      • Cambylictus tree (İlk görünüm)
  • Podracing (İlk görünüm)
  • Poison (İlk görünüm)
  • Politics
  • Prop 31-814D (İlk bahsedilme) (Yalnızca dolaylı bahsedilme)
  • Realspace
  • Royal Sovereign of Naboo medal (İlk görünüm)
  • Rule of Two (İlk bahsedilme) (Yalnızca dolaylı bahsedilme)
  • Sandstorm
  • Scar of remembrance (İlk görünüm)
  • Sein jewel (İlk görünüm)
  • Slavery
  • Spaceport
  • Special session of Congress (İlk görünüm)
  • Species
  • Squadron
  • Star map
  • Surface warfare
  • Symbiosis
  • Symbol of the Royal House of Naboo (İlk görünüm)
  • Tattoo
  • Textiles
    • Cerlin (İlk görünüm)
    • Satin
    • Silk
      • Chersilk (İlk görünüm)
      • Cyrene silk (İlk görünüm)
      • Karlini silk (İlk görünüm)
    • Veda cloth (İlk görünüm)
    • Velvet
    • Zeyd cloth
  • Throne
  • Time
    • Millennium (İlk bahsedilme)
    • Standard minute (Sadece bahsi geçti)
    • Standard year (Sadece bahsi geçti)
  • Trade Federation Script (İlk görünüm)
  • Transparisteel
  • Vote of No Confidence (İlk görünüm)
  • Wig

Legends muhtelif

  • Aurebesh
  • Ayalayli thornwood (İlk görünüm)
  • Binary
  • Boonta Cup (İlk görünüm)
  • Braces (İlk görünüm)
  • Brain (Sadece bahsi geçti)
  • Breath mask
  • Classical Naboo style
  • Clothing
    • Boot
    • Huttese slave-girl costume
    • Mladong bracelet (İlk görünüm)
    • Necklace
      • Japor snippet
    • Padmé Amidala's wardrobe
      • Battle dress
      • Flame-colored robes
      • Parade gown
      • Shiraya fan headdress
      • Suspensa
      • Throne room gown
      • Scar of remembrance
      • Sein jewel
  • Death
  • Desert
  • Dioxis
  • Fire
  • Foodstuff
    • Ahrisa (İlk görünüm)
    • Haroun bread (İlk görünüm)
    • Lamta (İlk görünüm)
  • The Force
    • Breath control
    • Chosen One (Chosen One olarak ilk tanımlanışı)
    • Dark side of the Force
    • Eyes of the Force
    • Force speed
    • Mind trick
    • Telekinesis
  • Galactic Basic Standard
  • Globe of Peace (İlk görünüm)
  • Huttese
  • Huttese (alternative writing system) (İlk görünüm)
  • Hyperlane (Sadece bahsi geçti)
  • Hyperspace
  • Jawaese
  • Jedi Code (Sadece bahsi geçti)
  • Jedi training
  • Jewel of Zenda
  • Lekku
  • Life debt
  • Lightsaber combat
    • Dun Möch
    • Form IV: Ataru
    • Form VII: Juyo / Vaapad
    • Sai
    • Sai tok
    • Shiak
    • Sun djem
  • The Street Singer
  • Midi-chlorian
  • Moisture farmer
  • Naboo emblem
  • Oxygen
  • Pallie
  • Plant
    • Tree
      • Cambylictus tree (İlk görünüm)
  • Podracing
  • Realspace
  • Rule of Two (Yalnızca dolaylı bahsedilme)
  • Spectra-fade dye
  • Textiles
    • Silk
      • Chersilk
      • Cyrene silk
    • Trevella cloth
    • Zeyd-cloth
  • Slavery
  • Symbiosis
  • Transparisteel
  • Tusken
  • Vote of No Confidence
  • Wig

Kaynakça[]

SithpediFavicon
Sithpedi'nin bu makaleyi ele alan medyalarını incele:
Sesler · Resimler

Notlar ve referanslar[]

  1. Star Wars Year By Year: A Visual History, Updated and Expanded Edition
  2. Star Wars: Galaksi Atlası
  3. Star Wars: Bölüm I Gizli Tehlike
  4. 'Hobbit' Star Richard Armitage Recalls His Time On 'Star Wars: Phantom Menace' Set, Patches, Matt tarafından oluşturuldu ve www.hollywood.com platformunda yayınlandı (16 Aralık 2012) (16 Temmuz 2024 tarihinden kaynağından arşivlendi)
  5. Sally Hawkins on her Secret 'Star Wars' Role and 'Blue Jasmine', Ramin Setoodeh tarafından oluşturuldu ve variety.com platformunda yayınlandı (16 Aralık 2013) (16 Temmuz 2024 tarihinden kaynağından arşivlendi)

Dış bağlantılar[]

Vikisoz konuyla alakalı bir alıntı koleksiyonuna sahip:
Advertisement